Birlashgan Millatlar Tashkiloti inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari idorasi Eronda maktabda sodir bo‘lgan hujumni xolisona tekshirishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oliy komissarning matbuot kotibi Ravina Shamdasanining aytishicha, hujumni amalga oshirganlar tekshirishni o‘tkazish va uning natijalarini jamoatchilikka e’lon qilish uchun javobgardir. Shuningdek, aybdorlarni jazolash va qurbonlarga tovon puli to‘lash zarurligi ta’kidlandi.
BMT inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari AQSH va Isroilning Eronga qarshi harbiy harakatlari fuqarolar infratuzilmasi va tinch aholiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligidan xavotir bildirdi. Shu munosabat bilan xalqaro gumanitar huquq talablariga qat’iy rioya etish zarur.
Minob tumanidagi "Shajarayi Toyyiba" maktabi 28 fevral kuni dars vaqtida bombardimon qilingan. Hujum oqibatida ko‘plab o‘quvchi va o‘qituvchilar halok bo‘ldi, maktab binosi esa jiddiy vayron bo‘ldi.
Eron davlat ommaviy axborot vositalarida hodisa natijasida ko‘plab bolalar halok bo‘lgani haqida ma’lumotlar berilgan. YUNESKO bu voqeani xalqaro gumanitar huquqning qo‘pol buzilishi sifatida qoraladi.
AQSH mudofaa vaziri esa Amerika armiyasi fuqaroviy obyektlarga zarba bermasligini ta’kidlab, hodisa bo‘yicha tekshiruv olib borilayotganini ma’lum qildi.

Управление Верховного комиссара ООН по правам человека призвало к объективному расследованию нападения на школу в Иране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам пресс-секретаря Верховного комиссара Равины Шамдасани, те, кто совершил нападение, несут ответственность за проведение расследования и обнародование его результатов. Также было подчеркнуто, что необходимо наказать виновных и выплатить компенсации пострадавшим.
Верховный комиссар ООН по правам человека выразил обеспокоенность тем, что военные действия США и Израиля против Ирана могут негативно повлиять на гражданскую инфраструктуру и мирное население. В этой связи необходимо строго соблюдать требования международного гуманитарного права.
Школа "Шаджараи Тоййиба" в районе Миноб была обстреляна 28 февраля во время занятий. В результате нападения погибло множество учеников и учителей, а здание школы было серьезно разрушено.
Иранские государственные СМИ сообщили о большом числе погибших детей в результате инцидента. ЮНЕСКО осудила это событие как грубое нарушение международного гуманитарного права.
Министр обороны США подчеркнул, что американская армия не наносит ударов по гражданским объектам, и сообщил, что по этому инциденту проводится расследование.