The Atlantic nashri xabariga ko'ra, Pentagon rahbariyati yopiq eshiklar ortida o'tgan majlisda bu dronlarni zararsizlantirish uchun arzon va samarali vositalar yetishmasligini tan olgan. Asosiy muammo shundaki, arzon va ommaviy qo'llaniladigan dronlarni urib tushirish uchun juda qimmat havo mudofaa raketalaridan foydalanishga to'g'ri kelmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, bu holat resurslarning tez tugashiga va mudofaa tizimlarining haddan tashqari yuklanishiga olib keladi. "Arzon hujum"ga "qimmat javob" berish strategiyasi uzoq muddatda iqtisodiy jihatdan o'zini oqlamaydi.
Hozirda AQSH va Isroil kabi davlatlar aynan shu nomutanosiblik tufayli katta qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Dronlar soni ortib borayotgan bir paytda, ularni har safar qimmat tizimlar bilan to'xtatish harbiy zaxiralarni tezda tugatadi.
Vaziyatdan chiqish uchun AQSH harbiy doktrinasini qayta ko'rib chiqishga majbur. Endilikda asosiy e'tibor dronlarga qarshi kurashuvchi maxsus dronlar, radioelektron kurash vositalari va mobil zenit guruhlarini rivojlantirishga qaratilmoqda.
Agar yaqin kelajakda arzon va ommaviy qarshi choralar ishlab chiqilmasa, Shahed kabi dronlar havo mudofaa tizimlarini charchatishda va harbiy byudjetni sezilarli darajada kamaytirishda davom etadi.

Министерство обороны США сталкивается с серьезными трудностями в борьбе с иранскими дронами-камикадзе типа Shahed. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Atlantic, руководство Пентагона на закрытом совещании признало нехватку дешевых и эффективных средств для нейтрализации этих дронов. Основная проблема заключается в том, что для сбивания дешевых и массово используемых дронов приходится применять очень дорогие зенитные ракеты.
По мнению экспертов, такая ситуация приводит к быстрому истощению ресурсов и чрезмерной нагрузке на системы обороны. Стратегия «дорогого ответа» на «дешевую атаку» в долгосрочной перспективе экономически невыгодна.
В настоящее время такие страны, как США и Израиль, сталкиваются с большими трудностями именно из-за этого дисбаланса. При увеличении количества дронов их остановка дорогими системами каждый раз быстро истощает военные запасы.
Для выхода из ситуации США вынуждены пересмотреть военную доктрину. Теперь основное внимание уделяется развитию специальных дронов для борьбы с дронами, средств радиоэлектронной борьбы и мобильных зенитных групп.
Если в ближайшем будущем не будут разработаны дешевые и массовые контрмеры, дроны типа Shahed продолжат утомлять системы ПВО и значительно сокращать военный бюджет.