Qozog'iston go'sht eksporti ichki narxlarga ta'sir qilmoqda
Qozog'istondan O'zbekistonga go'sht eksporti qo'shni mamlakatning ichki bozoridagi mol go'shti narxiga ta'sir ko'rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 6 mart kuni Qozog'iston Qishloq xo'jaligi vaziri o'rinbosari Yerbol Tasjurekov ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, Qozog'iston aholisi iste'molidan ko'ra ko'proq go'sht ishlab chiqaradi.
O'tgan yili mamlakatda 430 ming tonna mol go'shti ishlab chiqarilgan, ichki ehtiyoj esa 400 ming tonnani tashkil etgan. Shunday qilib, qariyb 30 ming tonna go'shtni chetga sotish imkoniyati yuzaga kelgan.
Tasjurekov ichki bozorda go'sht narxining oshishini xorijda, jumladan, O'zbekistonda qozoq go'shtiga bo'lgan talabning yuqoriligi bilan izohladi. Unga ko'ra, O'zbekistonga eksport hajmi juda katta, chunki qo'shni mamlakatda go'sht mahsulotlariga talab yuqori va narxlar Qozog'iston ichki bozoridagidan ancha baland.
Shu sababli, iqtisodiy jihatdan foydali bo'lgani uchun ishlab chiqaruvchilar ko'pincha mahsulotlarini eksport qilishni afzal ko'rishmoqda. Kelgusida chorvachilikni rivojlantirish bo'yicha yangi kompleks reja amalga oshirilishi kutilmoqda.
Bu dastur ichki bozorni arzon go'sht bilan ta'minlash, shuningdek, xorijga eksport hajmini oshirishga xizmat qilishi rejalashtirilgan.

Экспорт мяса из Казахстана в Узбекистан влияет на цены на говядину на внутреннем рынке соседней страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 6 марта сообщил заместитель министра сельского хозяйства Казахстана Ербол Тасжуреков. По его словам, Казахстан производит больше мяса, чем потребляет население.
В прошлом году в стране было произведено 430 тысяч тонн говядины, внутренние потребности составили 400 тысяч тонн. Таким образом, появилась возможность продать около 30 тысяч тонн мяса за границу.
Тасжуреков объяснил рост цен на мясо на внутреннем рынке высоким спросом на казахское мясо за рубежом, в том числе в Узбекистане. По его словам, объем экспорта в Узбекистан очень большой, поскольку в соседней стране высокий спрос на мясные продукты, и цены значительно выше, чем на внутреннем рынке Казахстана.
По этой причине производители часто предпочитают экспортировать продукцию, так как это экономически выгодно. В будущем ожидается реализация нового комплексного плана по развитию животноводства.
Эта программа направлена на обеспечение внутреннего рынка дешевым мясом, а также на увеличение объемов экспорта за рубеж.