U Eron hujumlaridan zarar ko'rgan hududlarga tashrifi chog'ida bergan intervyusida o'z xalqiga murojaat qilib, vatan himoyasi eng muhim vazifa ekanini ta'kidladi. Prezidentning so'zlariga ko'ra, amirliklar o'z yaqinlari va hududlarini har qanday tashqi tahdidlardan himoya qilishga majburdir.
Prezident o'z nutqida BAA fuqarolari o'z burchini munosib ado etayotganini alohida ta'kidladi. Shuningdek, mamlakatda yashayotgan xorijliklar ham davlat himoyasida ekanligi, ular mehmon va yaqinlar sifatida qabul qilinishi aytildi.
Muhammad bin Zayd Al Nahayon BAAning mudofaa salohiyati haqida gapirar ekan, mamlakat oson o'lja emasligini, dushmanlar buni anglab yetishi kerakligini qat'iy ohangda bildirdi. Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi ortidan BAA hududlari Eron tomonidan muntazam ravishda o'qqa tutilmoqda.
Masalan, 2024-yil 7-mart kuni Dubay xalqaro aeroporti yaqiniga dron qulashi kuzatilgan edi. Ushbu voqealar mintaqadagi xavfsizlik masalasini yanada dolzarb qilib qo'ymoqda.
Rasmiy Abu Dabi o'z hududiy yaxlitligini saqlab qolish uchun barcha zarur choralarni ko'rishini ma'lum qilgan.

Президент ОАЭ официально объявил военное положение
Президент Объединённых Арабских Эмиратов Мухаммад бин Зайд Аль Нахайян официально объявил, что страна находится в состоянии войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью, данном во время визита в районы, пострадавшие от иранских атак, он обратился к своему народу, подчеркнув, что защита родины является самой важной задачей. По словам президента, эмираты обязаны защищать своих близких и территорию от любых внешних угроз.
В своей речи президент особо отметил, что граждане ОАЭ достойно выполняют свой долг. Также было сказано, что иностранцы, проживающие в стране, находятся под защитой государства и воспринимаются как гости и близкие.
Говоря о оборонном потенциале ОАЭ, Мухаммад бин Зайд Аль Нахайян твёрдо заявил, что страна не является лёгкой добычей, и враги должны это понять. После обострения ситуации на Ближнем Востоке территории ОАЭ регулярно подвергаются обстрелам со стороны Ирана.
Например, 7 марта 2024 года возле международного аэропорта Дубая был зафиксирован падение дрона. Эти события делают вопрос безопасности в регионе ещё более актуальным.
Официальный Абу-Даби заявил, что примет все необходимые меры для сохранения территориальной целостности.