Isroil va Eron o'rtasida ziddiyat kuchaymoqda
Ali Larijani, Eron Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi, mintaqadagi vaziyat bo‘yicha bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Isroil Eron va Yaqin Sharqdagi boshqa davlatlar o‘rtasida ziddiyat yaratishga harakat qilmoqda. Isroil ayrim davlatlar o‘rtasida ishonchsizlik va mojaro qo‘zg‘atish uchun turli hiyla va fitnalardan foydalanmoqda.
Ayniqsa, bu harakatlar Eron va Yaqin Sharq mamlakatlari, jumladan Ozarbayjon bilan munosabatlarni buzishga qaratilgan. Larijani Tehronning asosiy siyosati qo‘shni davlatlar bilan tinch va do‘stona munosabatlarni saqlash ekanini ta’kidladi.
Shu sababli, Eron rahbariyati mintaqa mamlakatlari bilan o‘zaro ishonchni mustahkamlashga alohida e’tibor beradi. “Bizning strategiyamiz qo‘shnilarimiz bilan do‘stlikni saqlash, o‘zaro ishonchni mustahkamlash va turli shubhalar hamda ziddiyatlardan qochishdir.
Agar milliy xavfsizligimizga qo‘shni davlatlar hududidan tahdid qilinmasa, biz bunday munosabatni davom ettiramiz”, dedi u. Shuningdek, u Eronning Ozarbayjon bilan hech qanday muammoga ega emasligini ta’kidladi.
Ammo Eronga qarshi har qanday tahdid yoki bosim bo‘lsa, Tehron bunga munosib javob qaytarishini bildirdi. Larijanining fikricha, mintaqadagi barqarorlikni saqlash uchun davlatlar o‘rtasida o‘zaro ishonch va muloqot muhim ahamiyatga ega.
U ayrim tashqi kuchlar tomonidan mojarolarni qo‘zg‘atishga qaratilgan urinishlar mintaqa xavfsizligiga jiddiy tahdid solishi mumkinligini ham qayd etdi.

Израиль и Иран усиливают конфликт
Али Лариджани, секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана, выступил с заявлением по ситуации в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Израиль пытается создать конфликт между Ираном и другими странами Ближнего Востока. Израиль использует различные уловки и интриги для посева недоверия и разжигания конфликтов между некоторыми государствами.
Особенно эти действия направлены на разрушение отношений Ирана с странами Ближнего Востока, включая Азербайджан. Лариджани подчеркнул, что основная политика Тегерана заключается в поддержании мирных и дружеских отношений с соседними государствами.
Поэтому руководство Ирана уделяет особое внимание укреплению взаимного доверия с странами региона. «Наша стратегия — сохранять дружбу с соседями, укреплять взаимное доверие и избегать различных сомнений и конфликтов.
Если национальная безопасность не будет подвергаться угрозам со стороны территорий соседних государств, мы продолжим такие отношения», — сказал он. Также он отметил, что у Ирана нет никаких проблем с Азербайджаном.
Однако в случае любой угрозы или давления на Иран Тегеран даст достойный ответ. По мнению Лариджани, для поддержания стабильности в регионе важны взаимное доверие и диалог между государствами.
Он также отметил, что попытки некоторых внешних сил разжигать конфликты могут представлять серьезную угрозу безопасности региона.