Eron harbiylari AQShga neft eksportini to‘xtatish bilan ogohlantirdi
Eron rasmiylari bu masalada qarorni tashqi kuchlar emas, balki aynan Islom Respublikasi qo‘shinlari o‘zlarining belgilashini ta’kidlamoqdalar. Korpusning berilgan bayonotida urushning qachon va qanday shartlar bilan yakunlanishi faqat Tehronning ixtiyorida ekanligi aniq ifodalangan.
Shu tariqa, Eron harbiylari Trampning mojaro yaqinda tugayotgani haqidagi so‘nggi so‘zlariga o‘ziga xos va aniq javob qaytardilar. Shu bilan birga, Eron harbiylari AQSh va Isroil hujumlarini davom ettirishga qaror qilsa, mintaqadan neft eksportiga to‘siq bo‘lishi mumkinligini ham e’lon qilishdi.
Ushbu bayonot dunyo bozorlari uchun yangi xavotirlarni kuchaytirdi va geosiyosiy vaziyatning murakkabligini yana bir bor ko‘rsatdi. Ayniqsa, Ho‘rmoz bo‘g‘ozi orqali neft tashish jarayonining uzoq muddatga to‘xtab qolishi mumkinligi haqidagi taxminlar jahon iqtisodiyotiga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi.
Natijada neft narxlari keskin oshib, bir barrel uchun 2022 yildan beri ilk bor yuz dollardan oshib ketdi. Bu holat energetika sohasidagi barqarorlikka qaratilgan harakatlar muhimligini yana bir bor tasdiqladi.
Eron tomoni mintaqadagi vaziyatni nazorat qilish va o‘z manfaatlarini himoya qilish uchun barcha zaruriy choralar ko‘risha tayyorligini bildirib qo‘ydi.

Иранские военные предупредили о прекращении экспорта нефти в США
Иранские официальные лица подчеркивают, что решение по этому вопросу должны принимать не внешние силы, а именно войска Исламской Республики. В заявлении Корпуса четко указано, что сроки и условия окончания войны находятся исключительно в ведении Тегерана.
Таким образом, иранские военные дали своеобразный и четкий ответ на последние слова Трампа о скором завершении конфликта. При этом они также объявили, что в случае продолжения США и Израилем своих атак могут создать препятствия для экспорта нефти из региона.
Это заявление усилило новые опасения на мировых рынках и еще раз продемонстрировало сложность геополитической ситуации. Особенно значительное влияние на мировую экономику оказали предположения о возможной долгосрочной остановке транспортировки нефти через Ормузский пролив.
В результате цены на нефть резко выросли и впервые с 2022 года превысили отметку в сто долларов за баррель. Эта ситуация еще раз подтвердила важность действий, направленных на обеспечение стабильности в энергетическом секторе.
Сторона Ирана заявила о готовности принять все необходимые меры для контроля над ситуацией в регионе и защиты своих интересов.