Yozuvchilar sun’iy intellektga qarshi bo‘sh kitob nashr etishdi
Buyuk Britaniyadagi san’atkorlar va yozuvchilar sun’iy intellekt kompaniyalariga qarshi o‘ta jiddiy va diqqatga sazovor e’tiroz bildirdilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Guardian nashri ma’lum qilishicha, o‘n mingdan ortiq yozuvchi o‘z asarlaridan ruxsatsiz foydalanilayotganiga qarshi matnsiz kitob nashr etishga qasd qilishdi. Bu kitobning ichida hikoya ham, roman ham yo‘q bo‘lib, faqatgina mualliflar ro‘yxati joy olgan.
Loyiha "Bu kitobni o‘g‘irlama" deb nomlangan bo‘lib, unda teleboshlovchi Richard Osman, mashhur roman muallifi Filipp Gregori va Nobel mukofoti sohibi Kadzuo Ishiguro kabi dunyoga mashhur shaxslar ham ishtirok etishgan. Ushbu maxsus kitob nusxalari London shahrida o‘tgan kitob yarmarkasida ishtirokchilarga tarqatilgan.
Loyihani tashkil etuvchi bastakor Ed Nyuton-Reks bu orqali sun’iy intellekt sanoati ko‘pincha ijodkorlarning ruxsatsiz va haq to‘lanmagan mehnati ustiga qurilganligini ochiqcha aytmog‘chi bo‘ldi. Uning ta’kidlashicha, bu jarayon qurbonsiz jinoyat emas, chunki sun’iy intellekt inson asarlaridan o‘rganadi va keyin ular bilan raqobatga kirishib, asl mualliflarni daromad manbasidan mahrum qiladi.
Shu sababli u hukumatni mahalliy ijodkorlarni himoya qilishga va asarlardan ruxsatsiz foydalanishni qonuniylashtirish g‘oyasidan voz kechishga chaqirdi. Bu esa birinchi sukut aksiyasi emas, chunki avvalroq minglab musiqachilar o‘zlarining ovozsiz albomini chiqargan edilar.
Ular ham hukumatning sun’iy intellekt ishlab chiquvchilarga qo‘shimcha imtiyozlar berish rejalariga qarshi chiqqan edilar. Britaniyadagi ijodkorlar sun’iy intellekt bilan kurashni sud zallari va jamoatchilik oldida boshladilar.
Matnsiz kitob va ovozsiz albomlar endi bu kurashning yorqin ramziga aylandi. Ularning asosiy xulosasi shundaki, har bir asar oddiy kontent emas, balki inson mehnati natijasidir va ijod hech qachon bepul xomashyo bo‘lib qolmasligi kerak.

Писатели выпустили пустую книгу против искусственного интеллекта
Художники и писатели Великобритании выразили крайне серьезный и примечательный протест против компаний, занимающихся искусственным интеллектом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Guardian, более десяти тысяч писателей намерены выпустить книгу без текста в знак протеста против использования их произведений без разрешения. Внутри этой книги нет ни рассказов, ни романов — только список авторов.
Проект называется «Не кради эту книгу», в нем приняли участие такие всемирно известные личности, как телеведущий Ричард Осман, автор популярных романов Филипп Грегори и лауреат Нобелевской премии Кадзуо Исигуро. Специальные экземпляры этой книги были розданы участникам книжной ярмарки, прошедшей в Лондоне.
Организатор проекта, композитор Эд Ньютон-Рекс, хотел открыто заявить, что индустрия искусственного интеллекта часто строится на未经许可 и неоплаченном труде творцов. По его словам, этот процесс нельзя назвать преступлением без жертв, поскольку искусственный интеллект обучается на произведениях людей, а затем вступает с ними в конкуренцию, лишая оригинальных авторов источников дохода.
Поэтому он призвал правительство защитить местных творцов и отказаться от идеи легализации использования произведений без разрешения. Это не первая акция молчания, так как ранее тысячи музыкантов выпустили свои беззвучные альбомы.
Они также выступили против планов правительства предоставить дополнительные льготы разработчикам искусственного интеллекта. Творцы Великобритании начали борьбу с искусственным интеллектом как в судах, так и перед общественностью.
Книга без текста и беззвучные альбомы теперь стали ярким символом этой борьбы. Их главный вывод заключается в том, что каждое произведение — это не просто контент, а результат человеческого труда, и творчество никогда не должно оставаться бесплатным сырьем.