Yaqin Sharqdagi keskinlashgan vaziyat va dunyo e’tibori
Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat 2026 yilning o‘n mart kuni yana ham keskinlashib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari, Isroil va Eron o‘rtasidagi ziddiyat chuqurlashib, butun dunyo e’tiborini o‘ziga qaratdi. Prezident Donald Tramp xalqqa murosali so‘zlar bilan murojaat qilib, urush jarayonidagi xarajatlar va insoniy qurbonliklar faqat vaqtinchalik holat ekanligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, jangarilik tez orada yakunlanadi va tinchlik tiklanadi. Biroq, Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu buni tasdiqlamadi va Eron rahbariyatiga qarshi harbiy harakatlar hali to‘xtamaganini ma’lum qildi.
Uning aytishicha, asosiy maqsad hozirgi rejimni ag‘darishdan iborat bo‘lib, Isroil o‘z rejasini haligacha amalga oshirishda davom etmoqda. Mintaqadagi beqarorlik Iroq hududida ham o‘z izini qoldirdi.
Kirkuk shahrida sodir bo‘lgan noma’lum havo zarbasi natijasida eronparast kuchlarning besh nafar a’zosi halok bo‘ldi. Shu bilan birga, Eron Fors ko‘rfazidagi bir qator arab davlatlariga qarshi yangi hujumlarni boshladi.
Birlashgan Arab Amirliklari, Bahrayn, Saudiya Arabistoni va Quvayt hududlariga dronlar va raketalar tushirildi. Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Arag‘chi AQSh bilan muzokaralarni hozircha rad etib, Tehron o‘zining harbiy javoblarini noma’lum muddat davom ettirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Ushbu voqealar jahon iqtisodiyotiga, ayniqsa energiya bozorlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatdi. Neft yetkazib berish yo‘llarining eng muhim nuqtasi hisoblangan Hurmuz bo‘g‘ozida kemalar harakati vaqtincha to‘xtatildi.
Bu holat neft narxlarining keskin o‘zgarishiga sabab bo‘ldi. Bir barrel neft narxi bir oz pasaygandan so‘ng qisqa vaqt ichida yuz yigirma dollarga yaqinlashdi.
Narxlarning kutilmagan pasayishi Prezident Trampning AQSh harbiylari bo‘g‘ozi xalqaro savdo yo‘li sifatida ochiq turishi uchun zarur bo‘lgan choralarni ko‘rishini ogohlantirishidan keyin yuz berdi. Hozirda barcha tomonlar kelgusi kunlardagi rivojlanishlarni diqqat bilan kuzatib turmoqda.

Обострение ситуации на Ближнем Востоке и внимание мира
Ситуация в регионе Ближнего Востока 10 марта 2026 года вновь обострилась. Об этом сообщает Zamin.uz.
Противостояние между Соединёнными Штатами Америки, Израилем и Ираном углубилось, привлекая внимание всего мира. Президент Дональд Трамп обратился к народу с умиротворяющими словами, подчеркнув, что расходы на войну и человеческие жертвы являются лишь временным явлением.
По его словам, боевые действия скоро завершатся, и мир будет восстановлен. Однако премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху этого не подтвердил и заявил, что военные действия против руководства Ирана ещё не прекратились.
По его словам, главная цель — свержение нынешнего режима, и Израиль продолжает реализовывать свой план. Нестабильность в регионе также отразилась на территории Ирака.
В результате неизвестного авиаудара в городе Киркук погибли пять членов проиранских сил. В то же время Иран начал новые атаки против ряда арабских государств в Персидском заливе.
Дроны и ракеты были сброшены на территории Объединённых Арабских Эмиратов, Бахрейна, Саудовской Аравии и Кувейта. Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи пока отказался от переговоров с США и заявил, что Тегеран готов продолжать свои военные ответы неопределённое время.
Эти события серьёзно повлияли на мировую экономику, особенно на энергетические рынки. Движение судов в проливе Ормуз, который считается ключевой точкой поставок нефти, было временно приостановлено.
Это вызвало резкие колебания цен на нефть. После небольшого снижения цена за баррель нефти быстро приблизилась к 120 долларам.
Неожиданное падение цен произошло после предупреждения президента Трампа о том, что военные США примут необходимые меры для обеспечения открытости пролива как международного торгового пути. В настоящее время все стороны внимательно следят за развитием событий в ближайшие дни.