Senator Uorren Eron maktabiga bombali hujumni og‘ir xatolik deb baholadi
Amerika Qo‘shma Shtatlari senatori Elizabet Uorren Eron hududidagi qizlar ta’lim muassasasiga yetkazilgan jiddiy zarar va inson qurbonlari bo‘lgan voqea borasida o‘ta keskin va ogohlantiruvchi bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi davlat boshlig‘i Donal Tramp rahbarlik qilayotgan ma’muriyat ushbu maktabga bombali hujum o‘tkazilganligini rasman tasdiqlagan. Senator Uorren bu fojiali voqeani so‘nggi o‘n yilliklar davomida dunyo tarixiga kirgan eng og‘ir va qayg‘uli harbiy xatoliklardan biri deb baholadi.
Uning ta’kidlashicha, Tramp jamoatchilikka ushbu hodisa haqida yetarli va to‘g‘ri ma’lumotni yetkazib bermagan, natijada xalqning asosiy haqiqatdan xabardor bo‘lishi kechikkan. Senatorning ta’kidlagan ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu zarba oqibatida jami yettixon besh nafar inson hayotini yo‘qotgan.
Afsuski, halok bo‘lganlarning katta qismi hali ta’lim oluvchi yosh bolalar va maktab o‘quvchilaridan iborat bo‘lib, bu voqea ko‘plab oilalarga katta g‘am va dard soldi. Uorren shuningdek, o‘z nutqida ushbu katta fojea uchun mas’uliyat masalasini ham jiddiy ko‘tardi.
Uning fikricha, AQSH mudofaa vaziri lavozimida ishlayotgan Pet Xigset o‘z xizmatidagi bu jiddiy xatolik va ehtiyotsizlik uchun javob berishi kerak. Senator Uorren vazirni lavozimidan chetlatish zarurligini ta’kidlab, kelajakda shunga o‘xshash insoniy ofatlarning oldini olish uchun aniq va qat’iy choralar ko‘rilishini talab qilmoqda.
Bu voqea dunyo hamjamiyatida katta g‘alati va norozilik uyg‘otib, tinch aholiga qarshi o‘tkazilgan harbiy amaliyotlar qayta ko‘rib chiqilishini talab etmoqda.

Сенатор Уоррен назвала бомбардировку школы в Иране тяжелейшей ошибкой
Сенатор США Элизабет Уоррен выступила с крайне резким и предупреждающим заявлением по поводу инцидента, в результате которого образовательное учреждение для девочек на территории Ирана понесло серьезный ущерб и погибли люди. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, администрация под руководством нынешнего главы государства Дональда Трампа официально подтвердила факт бомбардировки этой школы. Сенатор Уоррен оценила эту трагическую ситуацию как одну из самых тяжелых и печальных военных ошибок, вошедших в мировую историю за последние десятилетия.
Как она подчеркнула, администрация Трампа не предоставила общественности достаточную и точную информацию об этом инциденте, в результате чего народ узнал основную правду с опозданием. Согласно данным, озвученным сенатором, в результате этого удара погибли всего пятнадцать человек.
К сожалению, большая часть погибших — это ещё обучающиеся дети и школьники, что принесло огромную скорбь и горе многим семьям. Уоррен также в своей речи серьёзно подняла вопрос ответственности за эту крупную трагедию.
По её мнению, министр обороны США Пит Хиггинс должен ответить за эту серьёзную ошибку и небрежность в своей службе. Сенатор Уоррен настаивает на необходимости отстранения министра от должности и требует принятия чётких и решительных мер для предотвращения подобных человеческих катастроф в будущем.
Этот инцидент вызвал большой резонанс и недовольство в мировом сообществе, требуя пересмотра военных операций против мирного населения.