Yashil karta lotereyasida 2026 yilda jiddiy o‘zgarishlar kutilmoqda
Ushbu o‘zgarishlar 2026 yil 10-aprelgacha kuchga kirishi rejalashtirilgan bo‘lib, ular DV-2027 sikliga tatbiq etiladi. Federal reestr ma’lumotlariga ko‘ra, yangi tartiblarning asosiy maqsadi dastur shaffofligini oshirish va firibgarlik hamda takroriy arizalar sonining oldini olishdir.
Taklif etilayotgan qoidalar asosida ariza beruvchilar haqiqiy pasportning skaner qilingan nusxasini taqdim etishlari talab qilinadi. Bu nusxa shaxsiy ma’lumotlar va imzo tushirilgan sahifalarni o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, ariza topshirish jarayonida 1 dollar miqdorida nominal to‘lov joriy etilishi ko‘zda tutilmoqda. Ariza beruvchilarga yordam berish maqsadida onlayn shaklni to‘ldirish uchun ajratilgan vaqt 30 daqiqadan 90 daqiqagacha uzaytiriladi.
Rasmiylar terminologiyani ham aniqlashtirmoqchi, ya’ni gender va yosh kabi atamalar o‘rniga biologik jins va tug‘ilgan sana kiritiladi. Konsullik xodimlari uchun esa yanada qat’iy tekshiruv protokollari ishlab chiqilmoqda.
Bu choralar firibgarlik holatlarining ko‘payishi sababli amalga oshirilmoqda. DV-2025 sikli davomida taxminan 2,5 million firibgarlik yoki takroriy arizalar aniqlangan.
Biroq, asosiy muvofiqlik talablari deyarli o‘zgarmaydi va hozircha ingliz tilini bilish bo‘yicha majburiy talab joriy etilmaydi. Turli millat vakillari vizasi lotereyasi AQShga immigratsiya darajasi past bo‘lgan mamlakatlar fuqarolari uchun muhim imkoniyat bo‘lib qolmoqda.
Ushbu dastur orqali ko‘plab odamlar Amerika Qo‘shma Shtatlarida yashash va ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.

В лотерее «Зеленая карта» в 2026 году ожидаются серьезные изменения
Правительство США готовится внести важные обновления в программу виз для представителей различных национальностей, известную как лотерея «Зеленая карта». Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти изменения планируется ввести в силу до 10 апреля 2026 года, и они будут применяться к циклу DV-2027. Согласно данным федерального реестра, основная цель новых правил — повысить прозрачность программы и предотвратить мошенничество, а также сократить количество повторных заявок.
В соответствии с предлагаемыми правилами от заявителей потребуется предоставить сканированную копию действительного паспорта. Эта копия должна включать страницы с личными данными и подписью.
Кроме того, в процессе подачи заявки планируется ввести номинальный платеж в размере 1 доллара. Для помощи заявителям время, отведенное на заполнение онлайн-формы, будет увеличено с 30 до 90 минут.
Официальные лица также намерены уточнить терминологию: вместо таких понятий, как «пол» и «возраст», будут введены термины «биологический пол» и «дата рождения». Для сотрудников консульств разрабатываются более строгие протоколы проверки.
Эти меры принимаются из-за роста случаев мошенничества. В ходе цикла DV-2025 было выявлено около 2,5 миллионов случаев мошенничества или повторных заявок.
Однако основные требования к соответствию практически не изменятся, и пока обязательное знание английского языка не вводится. Лотерея виз для представителей различных национальностей остается важным шансом для граждан стран с низким уровнем иммиграции в США.
Благодаря этой программе многие люди получат возможность жить и работать в Соединенных Штатах Америки.