Amerikaliklar sun’iy intellekt xavfini foydasidan ustun deb bilmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlarida o‘tkazilgan so‘nggi keng ko‘lamli so‘rov natijalari sun’iy intellektning tez rivojlanishi borasida jamiyatdagi xavotirni yanada oshganligini ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NBC News agentligi ma’lumotlariga asosan, ro‘yxatdan o‘tgan saylovchilarning deyarli yarmidan ko‘pi, ya’ni 57 foizi sun’iy intellekt keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan xavflarning uning foydalaridan ustun turganiga ishonadi. Faqatgina 34 foizlik qism texnologiyaga nisbatan ijobiy qarashni ifodalagan.
Bu raqamlar jamoatchilik fikridagi o‘zgarishni va sun’iy intellektning hozirda eng kam qo‘llab-quvvatlanadigan mavzulardan biriga aylanib ketganini tasdiqlaydi. Hatto siyosiy partiyalar va xalqaro muammolar bilan solishtirganda ham bu soha bo‘yicha ishonch pastroq darajada ekanligi ma’lum bo‘ldi.
O‘tkazilgan tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, amerikaliklar har ikki yirik siyosiy kuchning sun’iy intellektni samarali boshqara olishiga shubha bilan qaraydi. So‘rovga javob berganlarning uchdan bir qismi hech qanday partiyaning bu jarayonni to‘liq nazorat qilishiga qodir emasligini ta’kidladi.
Yana 24 foiz respondent esa Demokratik va Respublikachilar partiyalarini bu borada birdek zaif deb baholadi. Bu holat siyosiy maydonda sun’iy intellekt masalasi hali to‘liq hal qilinmaganligini va uni o‘z ustunligi deb e’lon qilish uchun hali er ishlash kerakligini anglatadi.
Demografik tahlillar shuni ko‘rsatadiki, eng keskin shubhalar yoshlar va ayollar orasida kuzatiladi. Aksincha, 50 yoshdan oshgan erkaklar va darajasi yuqori oilalar bu texnologiyaga nisbatan neytral yoki ijobiy fikrda.
Ishonchli manbalarga ko‘ra, texnologiya yetakchilari va hukumat vakillari sun’iy intellekt iqtisodiyotni rivojlantirish va jahon bozorida raqobatbardoshlikni saqlash vositasi deb hisoblashsa-da, oddiy aholi bu jarayondan ehtiyot bo‘lib qolmoqda. Ish o‘rinlarining kamayishi va ma’lumotlarni to‘plash markazlarining jamiyatga ta’siri kabi muammolar aholi orasidagi bahslarni yanada kuchaytirmoqda.
Kelajakda sun’iy intellektning rolini aniq belgilash uchun ham jamiyat, ham siyosatchilar yanada faol harakat qilishi zarur bo‘ladi.

Американцы считают, что риски искусственного интеллекта перевешивают его преимущества
Результаты последнего масштабного опроса, проведенного в Соединенных Штатах Америки, показывают дальнейший рост обеспокоенности общества быстрым развитием искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным агентства NBC News, более половины зарегистрированных избирателей, а именно 57%, считают, что потенциальные риски, которые может создать искусственный интеллект, перевешивают его преимущества. Лишь 34% респондентов выразили позитивное отношение к технологии.
Эти цифры подтверждают изменение общественного мнения и то, что искусственный интеллект стал одной из наименее поддерживаемых тем. Даже по сравнению с политическими партиями и международными проблемами уровень доверия к этой сфере оказался ниже.
Проведенное исследование показало, что американцы скептически относятся к способности обеих крупных политических сил эффективно управлять искусственным интеллектом. Треть ответивших на опрос подчеркнула, что ни одна из партий не способна полностью контролировать этот процесс.
Еще 24% респондентов оценили Демократическую и Республиканскую партии как одинаково слабые в этом вопросе. Это означает, что вопрос искусственного интеллекта на политической арене еще не решен окончательно и для того, чтобы заявить о своем превосходстве в этой области, предстоит еще много работать.
Демографический анализ показывает, что наиболее острые сомнения наблюдаются среди молодежи и женщин. Напротив, мужчины старше 50 лет и семьи с высоким уровнем дохода придерживаются нейтрального или позитивного мнения об этой технологии.
По данным надежных источников, хотя лидеры технологической отрасли и представители правительства считают искусственный интеллект инструментом развития экономики и сохранения конкурентоспособности на мировом рынке, рядовые граждане остаются осторожными. Такие проблемы, как сокращение рабочих мест и влияние центров сбора данных на общество, лишь усиливают споры среди населения.
В будущем как обществу, так и политикам придется проявлять большую активность для четкого определения роли искусственного интеллекта.