Tramp davrida AQSH Eron urushida o‘n yetti ming raketa sarfladi
Amerika Qo‘shma Shtatlari hukumati Donald Tramp boshchiligidagi davrda Eronga qarshi olib borilgan harbiy amaliyotlarda strategik ahamiyatga ega bo‘lgan qurol-yarog‘ va zaruriy zaxiralardan katta miqdorda foydalanilganligi aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Financial Times nashri o‘zining ishonchli manbalariga tayanib xabar bergan. E’tiborni tortadigan jihati shundaki, uzoq masofaga uchuvchi Tomahawk raketalari ham jangovar harakatlarda keng qo‘llanilgan.
Strategik va xalqaro tahlillar markazining hisob-kitoblariga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi urushning dastlabki yuz soati davomida Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘n yetti mingdan ortiq Tomahawk turkumidagi raketalarni ishlatgan. Nashrning ta’kidlashicha, bu miqdor juda keskin va ularning zaxirasini qayta to‘ldirish uchun bir necha yil vaqt talab etiladi.
Pentagon yaqin kunlarda Oq uy va Kongressga yettisin milliard dollar miqdorida qo‘shimcha harbiy moliyalashtirish uchun rasmiy so‘rov yuborishni rejalashtirmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp ma’muriyati Eronga qarshi urushning dastlabki olti kunidagi xarajatlarni kamida yigirma bir milliard dollarga baholagan.
Reuters agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, Kongressdagi yopiq brifingda ham aynan shu raqamlar ko‘rsatilgan bo‘lib, bu AQSHning harbiy harakatlariga sarflangan mablag‘ning juda katta ekanligini ochiqdan-ochiq ko‘rsatadi. Ushbu urush davomida AQSH Patriot tizimlari uchun ham katta miqdorda raketa ishlatilgan.
The New York Times gazetasining ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina Rossiyaga qarshi urush boshidan buyon Patriot raketalaridan olti yuzga yaqinini olgan bo‘lsa, Amerika esa Eronga qarshi bir hafta mobaynida sakkiz yuzta raketa ishlatgan. Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livett prezident Tramp tomonidan belgilangan maqsadlarga erishish uchun Amerika qurolli kuchlarining zaruriy harbiy zaxira va qurol-yarog‘ga ekanligini ta’kidladi.
Shu tariqa, AQSHning harbiy harakatlari nafaqat strategik maqsadlarga, balki mintaqa xavfsizligi va global balansni saqlashga ham qaratilgan bo‘ldi. Mutahassislar esa, bu turdagi katta harbiy sarflar va zaxiralar rejalashtirilmagan holda tez sarflanishi mamlakatning kelajakdagi harbiy imkoniyatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini eslatmoqdalar.

<img> В эпоху Трампа США израсходовали семнадцать тысяч ракет в войне с Ираном
Правительство Соединённых Штатов Америки во время правления Дональда Трампа использовало большое количество стратегически важных вооружений и необходимых запасов в военных операциях против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило издание Financial Times, опираясь на свои надёжные источники. Примечательно, что в боевых действиях широко применялись ракеты Tomahawk большой дальности.
По расчётам Центра стратегического и международного анализа, в первые сто часов войны на Ближнем Востоке Соединённые Штаты использовали более семнадцати тысяч ракет типа Tomahawk. Издание подчёркивает, что это очень значительное количество, и для пополнения их запасов потребуется несколько лет.
Пентагон планирует в ближайшие дни официально запросить у Белого дома и Конгресса дополнительное военное финансирование в размере семидесяти миллиардов долларов. По данным, администрация Трампа оценила расходы на первые шесть дней войны с Ираном минимум в двадцать один миллиард долларов.
По информации агентства Reuters, на закрытом брифинге в Конгрессе были представлены именно эти цифры, что явно демонстрирует огромные затраты США на военные действия. Во время этой войны США также использовали большое количество ракет для систем Patriot.
По данным газеты The New York Times, Украина с начала войны с Россией получила около шестисот ракет Patriot, тогда как Америка за неделю войны с Ираном использовала восемьсот ракет. Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливетт подчеркнула, что вооружённые силы США нуждаются в необходимых военных запасах и вооружении для достижения целей, поставленных президентом Трампом.
Таким образом, военные действия США были направлены не только на стратегические цели, но и на обеспечение безопасности региона и сохранение глобального баланса. Эксперты предупреждают, что такие крупные военные расходы и быстрое использование запасов без планирования могут негативно сказаться на будущих военных возможностях страны.