Tramp Nobel mukofotini rad etib, Eron bilan mojaro haqida gapirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron bilan kelgusi kunlarda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan mojarolar uning Nobel tinchlik mukofotiga nomzodligiga qanday ta’sir qilishi haqidagi savollarga aniq javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Washington Examiner nashriga bergan intervyusi davomida ushbu mukofotga bo‘lgan qiziqishini rad etdi va uning harbiy yoki siyosiy qarorlari bilan bog‘liq emasligini ta’kidladi. Yaqin Sharqdagi so‘nki voqealar va keskinliklar ortachasida xorijiy davlat rahbarlari bilan bo‘lgan suhbatlarda Nobel mukofoti mavzusi ko‘tarilganmi, degan savolga u o‘zining diqqatini asosiy tashqi siyosat masalalariga qaratayotganini, mukofot uchun kurashmayotganini aniqlashtirdi.
Tramp avvalroq o‘tgan yilda Nobel tinchlik mukofotini qo‘lga kiritish uchun faol harakatlar olib borgan edi. Ushbu sharafga erisha olmaganidan so‘ng, u endi tinchlik o‘rnatish bo‘yicha sa’y-harakatlarida mukofotni asosiy maqsad qilib olishga majbur emasligini bildirdi.
2025 yilgi Nobel tinchlik mukofoti yakunda Venesuela muxolifati yetakchisi Mariya Korina Machadoga topshirildi. Ushbu hodisa xalqaro jamoatchilikda katta echo o‘tkazdi.
Mariya Korina Machado so‘nggi vaqtlarda o‘z medalini AQSH prezidentiga e’tirof belgisi sifatida topshirgan edi. Bu amaliyot ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi mumkin.
Prezident Trampning fikricha, haqiqiy tinchlik ishlari mukofotlar emas, balki amaliy natijalar va xalqaro hamkorlik orqali ta’minlanadi. U o‘z siyosati doirasida tinchlikni saqlash uchun zarur choralar ko‘rishda davom etmoqda va buning ustida jiddiy ishlamoqda.
Bu yondashuv uning tashqi siyosatidagi asosiy ustuvorliklardan biriga aylandi va kelajakda ham shu yo‘l bilan davom etishni rejalashtirmoqda.

Трамп отказался от Нобелевской премии и заговорил о конфликте с Ираном
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп дал четкий ответ на вопросы о том, как возможные в ближайшие дни конфликты с Ираном могут повлиять на его кандидатуру на Нобелевскую премию мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе интервью изданию Washington Examiner президент отверг интерес к этой премии и подчеркнул, что она не связана с его военными или политическими решениями. На вопрос, поднималась ли тема Нобелевской премии в разговорах с лидерами иностранных государств на фоне последних событий и напряженности на Ближнем Востоке, он уточнил, что сосредоточен на основных вопросах внешней политики и не борется за награду.
Ранее Трамп активно действовал для получения Нобелевской премии мира в прошлом году. После того как ему не удалось добиться этой чести, он заявил, что теперь не обязан ставить премию главной целью в своих усилиях по установлению мира.
В конечном итоге Нобелевская премия мира 2025 года была вручена лидеру венесуэльской оппозиции Марии Корине Мачадо. Это событие вызвало большой резонанс в международном сообществе.
В последнее время Мария Корина Мачадо передала свою медаль президенту США как знак признания. Эта практика может способствовать дальнейшему укреплению отношений между двумя государствами.
По мнению президента Трампа, истинная работа ради мира обеспечивается не наградами, а практическими результатами и международным сотрудничеством. Он продолжает принимать необходимые меры для сохранения мира в рамках своей политики и серьезно работает над этим.
Этот подход стал одним из основных приоритетов его внешней политики, и он планирует продолжать двигаться по этому пути в будущем.