Shanba kuni Bag‘doddagi Amerika Qo‘shma Shtatlari elchixonasiga raketa kelib tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada, Yashil zona deb ataladigan qattiq qo‘riqlanadigan hududda tutun ko‘tarildi. Xavfsizlik idoralari ma’lumotiga ko‘ra, raketa bevosita elchixona hududidagi vertolyot maydonchasiga kelib tushgan.
Hozirda zararning ko‘lami aniqlanmoqda. Biroq, xabarlarga ko‘ra, hodisa vaqtida obyektning havo mudofaa tizimida qisman shikast yetgan.
Bu haqda Aljazeera.com sayti xabar berdi. Ushbu hujum mintaqadagi keskinlikning oshgan davriga to‘g‘ri keldi.
So‘nggi paytlarda AQSh kuchlari bilan Eron tarafdoridagi qurolli guruhlar o‘rtasida tez-tez to‘qnashuvlar yuz bermoqda. Hujumdan oldin «Kataib Hizbulloh» nomli Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan guruhga qarshi alohida operatsiyalar o‘tkazilgani va ikki a’zosining halok bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi.
AQSh elchixonasi yaqinda Iroqdagi Amerika manfaatlari Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan guruhlar tomonidan nishonga olinishi mumkinligi haqida to‘rtinchi darajali xavfsizlik ogohlantirishini bergan edi. Rasmiy manbalar qurbonlar borligini tasdiqlamadi va AQSh elchixonasi hozircha hujum yuzasidan rasmiy bayonot bermadi.
Yashil zona hududida turli davlatlar diplomatik vakolatxonalari va muassasalari joylashgan bo‘lib, bu hudud mojaro boshlanganidan beri ko‘p marta raketa va dron hujumlariga duch kelmoqda. Mahalliy kuzatuvchilar fikricha, bu dushmanlik harakatlari Vashington va Tehron o‘rtasidagi so‘nggi haftalarda keskinlashgan proksi urushning ifodasidir.

Ракета упала на посольство США в Багдаде
В субботу ракета попала в посольство Соединенных Штатов Америки в Багдаде. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате в районе, известном как «Зеленая зона», поднялся дым. По данным служб безопасности, ракета упала непосредственно на вертолетную площадку в пределах территории посольства.
В настоящее время масштабы ущерба уточняются. Однако, согласно сообщениям, в момент инцидента система противовоздушной обороны объекта получила частичные повреждения.
Об этом сообщает сайт Aljazeera.com. Данная атака совпала с периодом обострения напряженности в регионе.
В последнее время между силами США и вооруженными группировками, поддерживаемыми Ираном, происходят частые столкновения. Перед атакой распространились сообщения о проведении специальных операций против поддерживаемой Ираном группировки «Катаиб Хизбуллах», в результате которых погибли двое ее членов.
Посольство США недавно выпустило предупреждение о безопасности четвертого уровня, согласно которому американские интересы в Ираке могут стать целью группировок, поддерживаемых Ираном. Официальные источники не подтвердили наличие жертв, и посольство США пока не сделало официального заявления по поводу атаки.
В районе «Зеленой зоны» расположены дипломатические представительства и учреждения различных государств, и этот район с начала конфликта неоднократно подвергался ракетным и дронным атакам. По мнению местных наблюдателей, эти враждебные действия являются проявлением обострившейся в последние недели прокси-войны между Вашингтоном и Тегераном.