Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp global neft bozorida narxlar barqarorlikka erishgandan so‘ng, Rossiya neftiga qarshi sanksiyalarni qayta tiklash rejasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U NBC telekanaliga bergan intervyusida dunyo bozorida, shu jumladan o‘z davlati uchun ham neft yetarli bo‘lishini istayotganini tushuntirdi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi inqiroz davrida qo‘llanilayotgan cheklovlar vaqtinchalik xarakterga ega bo‘lib, vaziyat normal holatiga kelgandan keyin eski tartib qaytadan o‘rnashini ta’kidladi.
Trampning bu bayonoti energiya sohasidagi global muhokamalar va xalqaro savdo qoidalarini tartibga solish jarayonlari fonida o‘z aksini topdi. Ushbu qaror orqali AQSh o‘zining neft zaxiralari va bozor imkoniyatlarini himoya qilishga intilmoqda.
Avvalroq AQSh hukumati Rossiya nefti va uning mahsulotlarini eksport qilish uchun 12 martgacha amal qiladigan vaqtinchalik ruhsat berilgan edi. Yangi litsenziya esa 2026 yilning 12 apreligacha uzaytirilgan bo‘lib, bu davr ichida savdo jarayoni cheklovlarsiz davom etishi kutilmoqda.
AQSh Moliya vaziri Skott Bessent ushbu chorani faqatgina qisqa muddatli yechim deb baholadi. Uning fikricha, bu imtiyozlar Moskvaga jiddiy iqtisodiy foyda keltirib berishi qiyin, chunki uning asosiy maqsadi bozorni keskinlikdan qutulishga yordam berishdir.
Rossiyadan esa prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov AQShning ba’zi cheklovlarni yumshatgani natijasida Rossiya neftini xarid qilishga qiziqayotgan mamlakatlar sonining ortib borayotganini aytib o‘tdi. Bu voqealar dunyodagi energiya ehtiyojlari, geosiyosiy vaziyat va global neft bozorida barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan murakkab harakatlar o‘rtasidagi muvozanatni ko‘rsatmoqda.
Kelajakda neft narxlari va xalqaro munosabatlar qanday rivojlanishi hali aniq emas, ammo hozirgi holatda ikki tomon ham o‘z manfaatlarini himoya qilishga harakat qilyapti.

Трамп восстановит санкции против России, когда рынок нефти стабилизируется
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп объявил о планах по восстановлению санкций против российской нефти после достижения стабильности цен на глобальном нефтяном рынке. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью телеканалу NBC он объяснил, что хочет обеспечить достаточное количество нефти на мировом рынке, в том числе и для своей страны. По словам президента, действующие в настоящее время ограничения носят временный характер, и после нормализации ситуации будет восстановлен прежний порядок.
Это заявление Трампа прозвучало на фоне глобальных дискуссий в энергетическом секторе и процессов регулирования международных торговых правил. С помощью этого решения США стремятся защитить свои нефтяные запасы и возможности рынка.
Ранее правительство США предоставило временное разрешение на экспорт российской нефти и ее продуктов, действующее до 12 марта. Новая лицензия продлена до 12 апреля 2026 года, и в этот период торговля, как ожидается, будет продолжаться без ограничений.
Министр финансов США Скотт Бессент оценил эту меру лишь как краткосрочное решение. По его мнению, эти льготы вряд ли принесут Москве серьезную экономическую выгоду, поскольку их основная цель — помочь рынку избавиться от напряженности.
Со своей стороны пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отметил, что в результате смягчения некоторых ограничений США растет число стран, заинтересованных в покупке российской нефти. Эти события демонстрируют баланс между сложными действиями, направленными на удовлетворение мировых энергетических потребностей, геополитическую ситуацию и обеспечение стабильности на глобальном нефтяном рынке.
Как будут развиваться в будущем цены на нефть и международные отношения, пока неясно, но в настоящее время обе стороны пытаются защитить свои интересы.