Uning so‘zlariga ko‘ra, Isroil o‘zining belgilab olgan maqsadlariga to‘liq erishguncha ushbu harakatni davom ettiraveradi. Vazir qancha vaqt kerak bo‘lsa, shuncha davom etishga tayyor ekanliklarini ta’kidlab o‘tdi.
Hozirgi kungacha yetib kelgan ma’lumotlarga asosan, Eronga qarshi boshlangan ushbu harbiy kampaniya kamida yana ikki hafta davom etishi kutilmoqda. Ushbu keng ko‘lamli operatsiya Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroilning hamkorligida 28 fevral kuni boshlangan edi.
Jangarilar Eron hududi bo‘ylab joylashgan ko‘plab muhim harbiy obyektlarga aniq zarbalar berishdi. Ikki davlatning qo‘shinlari Eronning havo mudofaa tizimlariga, raketa qurollar majmualariga, harbiy bazalarga va dengiz flotining obyektlariga yuzlab hujumlar uyushtirdi.
Operatsiyadan asosiy maqsad Eronning harbiy kuchini zaiflashtirish va uning raketa hamda yadroviy dasturlarining yanada kuchayib ketishiga yo‘l qo‘ymaslikdan iborat. Janglar boshlanganidan beri Eron hududidagi qo‘mondonlik markazlari, qurol-yarog‘ omborlari va raketa uchirish stansiyalari bir necha marta shiddatli zarbalarga uchradi.
Buning javoban Eron Yaqin Sharqdagi Amerika bazalari va uning ittifoqchilarining harbiy obyektlariga raketa hamda dronlar bilan hujum o‘tkazdi. Ushbu o‘zaro hujumlar mintaqadagi vaziyatni keskinlashtirib, mojaroning xavfli darajada kuchayishiga sabab bo‘ldi.
Hozirgi kunda mintaqadagi tinchlik va xavfsizlik uchun jiddiy tahdidlar mavjud bo‘lib, kelajak kunlarda vaziyat qanday rivojlanishi dunyo hamjamiyatini g‘alati holatda tutmoqda.

Израиль вступил в решающую фазу военной операции против Ирана
Министр обороны Израиля Ицхак Каци недавно выступил перед СМИ и объявил, что военная операция против Ирана перешла в решающую фазу. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Израиль продолжит эти действия до тех пор, пока не достигнет всех поставленных целей. Министр подчеркнул готовность действовать столько времени, сколько потребуется.
Согласно имеющимся на данный момент данным, эта военная кампания против Ирана продлится как минимум еще две недели. Эта масштабная операция была начата 28 февраля в сотрудничестве между Соединенными Штатами и Израилем.
Бойцы нанесли точечные удары по множеству важных военных объектов на территории Ирана. Войска двух стран совершили сотни атак по системам ПВО, ракетным комплексам, военным базам и объектам военно-морского флота Ирана.
Основная цель операции — ослабить военную мощь Ирана и предотвратить дальнейшее усиление его ракетной и ядерной программ. С начала боевых действий командные центры, склады вооружений и пусковые установки ракет на территории Ирана неоднократно подвергались мощным ударам.
В ответ Иран нанес ракетные и дронные атаки по американским базам на Ближнем Востоке и военным объектам его союзников. Эти взаимные атаки обострили ситуацию в регионе и привели к опасному эскалации конфликта.
На данный момент существуют серьезные угрозы миру и безопасности в регионе, а то, как будет развиваться ситуация в ближайшие дни, держит мировое сообщество в напряжении.