Amerika Qo‘shma Shtatlari mudofaa zaxiralari kabi muhim masala so‘nggi kunlarda dunyo hamjamiyatining e’tibor markaziga tushib qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xabarlarga ko‘ra, AQSH hududidagi va yurisdiktsiyasiga oid mudofaa raketalarining zaxira hajmi kuzatilayotgan davrda sezilarli darajada kamayib borayotgani tasdiqlandi. Bu holat shunchaki oddiy hisob-kitob emas, balki kelajakda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarga tayyorgarlik ko‘rishda jiddiy muammo tug‘diradi.
Ayniqsa, mojarolar boshlangan bosqichda ham mamlakatning tutib oluvchi raketalar zaxirasi cheklangan bo‘lgani aytilmoqda. Bu esa muammoning ildizi chuqurroq ekanligini ko‘rsatadi.
Oxirgi voqealar shuni tasdiqlaydiki, 2025 yilda bo‘lib o‘tgan va o‘n ikki kun davom etgan Eron bilan Isroil o‘rtasidagi qisqa muddatli, ammo jiddiy qurolli to‘qnashuv ushbu zaxiralarni katta darajada sarflab yuborishiga sabab bo‘lgan. Ushbu urush davomida har ikki tomon ham o‘zining mudofaa tizimlarini faol ishlatgan bo‘lsa ham, AQSHning moliyaviy va texnik yordami tufayli Isroil tomonidan ishlatilgan raketalar asosan Amerikadan yetkazib olingan zaxiralardan olinadi.
Shu bilan birga, Eron tomonining kassetali o‘q-dorilardan samarali va ko‘p miqdorda foydalanayotgani Isroil mudofaa tizimini yanada kuchli sinovdan o‘tkazdi. Natijada, Isroilning himoya resurslari kutilgandagi tezda kamayib ketdi va bu jarayon AQSHning o‘z zaxiralariga ham bevosita ta’sir ko‘rsatdi.
Mutaxassislar fikricha, bunday vaziyat kelgusi yillarda mintaqada yangi mojarolar yuzaga kelsa, AQSHning tez va samarali javob berish qobiliyatiga putur yetkazishi mumkin. Harbiy tahlilchilar nafaqat soniyalar, balki soatlar va kunlar ichida raqamli qurilmalarni tiklashning qiyinligini ta’kidlaydilar.
Shu sababli, mamlakat rahbariyati va harbiy boshqaruv tizimi ushbu holatni chuqur o‘rganib, yangi strategiya ishlab chiqishga harakat qilmoqda. Zaxiralarni qayta tiklash va ularni samarali boshqarish bugungi kunda tashqi siyosat va milliy xavfsizlik sohasidagi eng dolzarb vazifalardan biriga aylandi.

Запасы ракет ПВО США резко сокращаются
Такая важная проблема, как оборонные резервы Соединенных Штатов Америки, в последние дни оказалась в центре внимания мирового сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как сообщается, подтвердилось значительное сокращение запасов оборонительных ракет на территории США и в их юрисдикции за наблюдаемый период. Эта ситуация представляет собой не просто статистические данные, а серьезную проблему в подготовке к возможным угрозам будущего.
В частности, отмечается, что даже на начальном этапе конфликтов запасы перехватывающих ракет страны были ограничены. Это указывает на то, что корни проблемы лежат глубже.
Последние события подтверждают, что краткосрочный, но серьезный вооруженный конфликт между Ираном и Израилем, произошедший в 2025 году и длившийся двенадцать дней, привел к значительному истощению этих запасов. Хотя обе стороны активно использовали свои системы обороны в ходе этой войны, ракеты, примененные Израилем, в основном были взяты из американских запасов благодаря финансовой и технической поддержке США.
При этом эффективное и массированное использование Ираном кассетных боеприпасов подвергло израильскую систему обороны еще более серьезному испытанию. В результате оборонительные ресурсы Израиля сократились быстрее, чем ожидалось, и этот процесс напрямую сказался на собственных запасах США.
По мнению экспертов, такая ситуация может подорвать способность США быстро и эффективно реагировать в случае возникновения новых конфликтов в регионе в ближайшие годы. Военные аналитики подчеркивают сложность восстановления цифровых систем не только за секунды, но и в течение часов и дней.
Поэтому руководство страны и военное командование стремятся глубоко проанализировать данную ситуацию и разработать новую стратегию. Восстановление запасов и их эффективное управление сегодня стало одной из самых актуальных задач в области внешней политики и национальной безопасности.