Dunyo siyosatida kutilmagan va keskin o‘zgarishlar ro‘y bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari boshqaruvi diqqatini Yaqin Sharqqa qaratganidan so‘ng, Ukrainadagi tinchlik jarayoni xavf ostiga qoldi. Nufuzli xorijiy nashrlar ta’kidlashicha, Oq uy rahbari Donald Tramp barcha e’tiborini Eron bilan bog‘liq harbiy muammolarga qaratgani sababli, Ukraina masalasidagi diplomatik muzokaralar sezilarli darajada sekinlashgan.
Bu vaziyat Moskvaga nisbatan bo‘layotgan siyosiy bosimning susayishiga olib kelmoqda. Fevral oyining o‘rtalarida Jeneva shahrida bo‘lib o‘tgan uch tomonlama uchrashuv katta umidlar tug‘dirgan edi.
Garchi texnik masalalar bo‘yicha ma’lum bir oldinga siljish kuzatilgan bo‘lsa-da, siyosiy jihatdan muhim kelishuvlarga erishilmadi. Donbass hududining kelajagi, Zaporijjya atom elektr stansiyasining maqomi va boshqa muhim savollar hali ham ochiq holatda qolmoqda.
Ukraina hukumati Rossiya tomoni qo‘ygan keskin shartlarni hozircha qabul qilish imkonsizligini ta’kidlamoqda. Yevropalik diplomatlar Trumpning Ukrainadan chalg‘ib ketishini mintaqaviy xavfsizlik uchun jiddiy tahdid deb baholashmoqda.
Hozirda Ukraina va Yaqin Sharq davlatlari Amerikaning harbiy hamda moliyaviy yordami uchun raqobatlashishga majbur bo‘lishmoqda. Vashingtonning diqqati bo‘lingani sababli, Ukrainaga zarur qurol-yarog‘ va mudofaa tizimlarini yetkazib berish jarayonida kechikishlar kuzatilmoqda.
Bundan tashqari, Yaqin Sharqdagi qarama-qarshiliklar Rossiya iqtisodiyoti uchun kutilmagan foyda keltirgan. Neft narxining oshishi natijasida Moskva har kuni qo‘shimcha daromad topmoqda.
AQSH neft narxini barqarorlashtirish maqsadida Rossiya yoqilg‘isiga qo‘yilgan ayrim cheklovlarni vaqtincha yo‘qotgani esa, Kiyev yetakchilarini tashvishlantirmoqda. Donald Trump va Vladimir Zelenskiy o‘rtasidagi munosabatlar ham murakkablashib bormoqda.
AQSH prezidenti ukrainalik yetakchi bilan kelishuvga erishish Putin bilan muzokara qilishdan ancha qiyinroq ekanligini ta’kidlagan. Rossiya tomoni ham yon berishga shoshilmay, Donbassni to‘liq nazorat ostiga olish talabini qo‘yib kelmoqda.

Внимание Трампа к Ближнему Востоку поставило под угрозу мир на Украине
После того как администрация Соединённых Штатов сосредоточила внимание на Ближнем Востоке, процесс мира на Украине оказался под угрозой. Авторитетные зарубежные издания отмечают, что из-за того, что глава Белого дома Дональд Трамп направил все внимание на военные проблемы, связанные с Ираном, дипломатические переговоры по украинскому вопросу значительно замедлились.
Эта ситуация приводит к ослаблению политического давления на Москву. В середине февраля в Женеве состоялась трехсторонняя встреча, которая вызвала большие надежды.
Хотя наблюдался определённый прогресс в технических вопросах, политически важные соглашения достигнуты не были. Будущее региона Донбасса, статус Запорожской атомной электростанции и другие важные вопросы остаются открытыми.
Правительство Украины подчёркивает, что пока невозможно принять жёсткие условия, выдвинутые российской стороной. Европейские дипломаты оценивают отвлечение Трампа от Украины как серьёзную угрозу региональной безопасности.
В настоящее время Украина и страны Ближнего Востока вынуждены конкурировать за военную и финансовую помощь Америки. Из-за смещения внимания Вашингтона наблюдаются задержки в поставках необходимого оружия и систем обороны Украине.
Кроме того, конфликты на Ближнем Востоке принесли неожиданную выгоду российской экономике. В результате роста цен на нефть Москва ежедневно получает дополнительный доход.
Временное снятие некоторых ограничений на российское топливо Соединёнными Штатами с целью стабилизации цен на нефть вызывает беспокойство у киевских лидеров. Отношения между Дональдом Трампом и Владимиром Зеленским также усложняются.
Президент США отметил, что достичь соглашения с украинским лидером гораздо сложнее, чем вести переговоры с Путиным. Российская сторона также не спешит идти на уступки, настаивая на полном контроле над Донбассом.