Tramp NATO ittifoqchilaridan Eron muammosida qo‘llab-quvvatlashni talab qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp o‘tgan yakshanba kuni mashhur The Financial Times gazetasiga bergan intervyusi orqali dunyo hamjamiyatini qiziqtirgan bir qator muhim masalalar bo‘yicha o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ayniqsa Ho‘rmoz bo‘g‘ozida kema harakati erkinligi va Shimoliy Atlantika ittifoqining kelajagi muammolariga alohida to‘xtaldi. Prezidentning ta’kidlashicha, agar AQSH ittifoqchilari Eron bilan bog‘liq kelib chiqishi mumkin bo‘lgan harbiy amaliyotlarda Vashingtonni qo‘llab-quvvatlamasa, NATO tizimi o‘zining tarixidagi eng qiyin va xavfli davrlardan biriga kirib ketadi.
Tramp Yevropa mamlakatlaridan Eronga qarshi birgalikda harbiy choralar ko‘rishni va minalarni tozalashga mo‘ljallangan maxsus kemalarini mintaqaga yuborishni so‘radi. Uning ta’kidlashicha, Yevropa va Xitoy Fors ko‘rfazidan yetib keladigan neftga juda kuchli bog‘liq bo‘lgani uchun ularning faol ishtiroki hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Hozirgi kunda AQSH va Isroil qurolli kuchlari fevral oxirlaridan beri Eron hududiga havo zarbalari berishda davom etmoqda. Natijada Eron rahbariyatining yuqori lavozimdagi bir qancha vakillari halok bo‘ldi.
Javoban Eron ham Isroil, Fors ko‘rfazi davlatlari va AQSHga qarashli obyektlarga o‘zining zarbalarini yo‘naltirishni to‘xtatmadi. Prezident Tramp shuningdek, Xitoy ham bo‘g‘ozdagi erkin harakatni ta’minlashda o‘z hissasini qo‘shmasa, mart oyining oxirida rejaga kiritilgan Xitoy davlat rahbari Si Jinping bilan uchrashuvni kechiktirish mumkinligini ogohlantirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa va Xitoy AQShga qaraganda neft ta’minoti manbalariga yanada ko‘proq bog‘liq hisoblanadi. Xalqaro bozorlarda neft narxi o‘tgan kuni kechqurun bir barrel uchun yuz olti dollarga yetib, bu ko‘rsatkich AQSH va Isroilning Eron bilan urush boshlanganidan beri yigirma beshta foizga ortganini anglatadi.
Tramp urush uning xohlagan vaqtida tugashi mumkinligini, lekin hozircha muzokaralar olib borishga qiziqish yo‘qligini va Eron harbiy salohiyatini zaiflashtirishga e’tibor qaratilayotganini aytib o‘tdi. Bu voqealar yaqin kelajakda mintaqadagi vaziyat, global tinchlik va geosiyosiy muvozanat uchun katta oqibatlarga olib kelishi mumkin.

Трамп потребовал поддержки от союзников по НАТО по иранской проблеме
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп в интервью известной газете The Financial Times в прошлое воскресенье высказал свое мнение по ряду важных вопросов, волнующих мировое сообщество. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он особенно остановился на проблемах свободы судоходства в Ормузском проливе и будущем Североатлантического альянса. По словам президента, если США не получат поддержку от союзников по НАТО в возможных военных операциях, связанных с Ираном, система НАТО вступит в один из самых трудных и опасных периодов своей истории.
Трамп призвал европейские страны совместно принять военные меры против Ирана и направить в регион специальные корабли для разминирования. Он подчеркнул, что участие Европы и Китая имеет решающее значение, поскольку они сильно зависят от нефти, поступающей из Персидского залива.
В настоящее время вооруженные силы США и Израиля продолжают наносить авиаудары по территории Ирана с конца февраля. В результате были убиты несколько высокопоставленных представителей иранского руководства.
В ответ Иран не прекратил наносить удары по объектам Израиля, государств Персидского залива и США. Президент Трамп также предупредил, что если Китай не внесет свой вклад в обеспечение свободы судоходства в проливе, встреча с председателем КНР Си Цзиньпином, запланированная на конец марта, может быть отложена.
По его словам, Европа и Китай зависят от источников поставок нефти больше, чем США. Цена на нефть на международных рынках вчера вечером достигла 106 долларов за баррель, что означает рост на 25 процентов с начала войны США и Израиля с Ираном.
Трамп заявил, что война может закончиться в любое время по его желанию, но пока нет интереса к переговорам, и внимание сосредоточено на ослаблении военного потенциала Ирана. Эти события могут иметь серьезные последствия для ситуации в регионе, глобального мира и геополитического баланса в ближайшем будущем.