Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron ixtiyorida kamikadze turidagi dengiz dronlari mavjudligi haqida tarqalmoqda bo‘lgan xabarlarga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi kunda ijtimoiy tarmoqlar va axborot vositalarida yurishib yurgan shu kabi qurilmalar haqidagi ma’lumotlar aslida haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. Prezident Trampning fikricha, ushbu tasvirlar va xabarlar sun’iy intellekt yordamida tayyorlangan soxta materiallar bo‘lishi mumkin.
Amerika rahbari muammoni ochiqdan-ochiq bayon qilib, kamikadze dengiz dronlari haqiqiy mavjud emasligini ta’kidladi. Uning aytishicha, agar bunday xavfli qurilmalar Eron flotida haqiqatan ham bo‘lganida, AQSH harbiy kuchlari ularni boshqa dushman kemalari kabi o‘z vaqtida yo‘q qilgan bo‘lar edi.
Shu sababli ham dunyo yetakchilari va harbiy kuzatuvchilar hali g‘oyib bo‘lmagan ushbu dronlarni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rishmagan. Donald Tramp Eronga tegishli deb da’vo qilingan dengiz dronlari haqidagi xabarlar hozircha ishonchli dalillar bilan tasdiqlanmaganini aytdi.
U jamoatchilik va mutaxassislarni shu kabi avvaldan tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ehtiyotkorlik bilan yondashishga chaqirdi. Prezidentning ta’kidlashicha, zamonaviy texnologiyalar rivojlangan sharoitda haqiqat va soxtalikni bir-biridan ajratish uchun chuqur tahlil o‘tkazish lozim.
Xususan, sun’iy intellekt yordamida yaratilgan videolarni haqiqat deb qabul qilish xavfsizlikni himoya qilishda jiddiy xatolarga olib kelishi mumkin. Mazkur bayonot orqali AQSH rahbari xalqaro hamjamiyatga aniq signal berdi va vaziyatni shoshilinch ravishda baholashga chaqirdi.
Uning so‘zlarida, harbiy strategiyani va xavfsizlik choralarini belgilashda faqat isbotlangan faktlarga tayanish zarur. Shu bilan birga, Eron bilan bog‘liq yangiliklar oqimida ko‘plab noaniqliklar mavjud bo‘lib, ularni hal qilish uchun qo‘shimcha tekshiruvlar o‘tkazilishi kerak.
Bu yondashuv ham xalqaro tinchlikni saqlash, ham harbiy nazoratni kuchaytirish nuqtai nazaridan muhim ahamiyatga ega.

Трамп заявил, что иранские морские дроны-камикадзе — это не правда
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп высказался по поводу циркулирующих сообщений о наличии у Ирана морских дронов-камикадзе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, информация о подобных устройствах, распространяемая в социальных сетях и средствах массовой информации, на самом деле не соответствует действительности. По мнению президента Трампа, эти изображения и сообщения могут быть фальшивыми материалами, созданными с помощью искусственного интеллекта.
Американский лидер открыто озвучил проблему, подчеркнув, что морские дроны-камикадзе на самом деле не существуют. По его словам, если бы такие опасные устройства действительно были в составе иранского флота, вооруженные силы США давно бы уничтожили их так же, как и другие вражеские корабли.
По этой причине мировые лидеры и военные наблюдатели до сих пор не видели эти пропавшие дроны собственными глазами. Дональд Трамп заявил, что сообщения о морских дронах, приписываемых Ирану, пока не подтверждены достоверными доказательствами.
Он призвал общественность и специалистов относиться к таким неподтвержденным данным с осторожностью. По словам президента, в условиях развития современных технологий для разграничения истины и лжи необходим глубокий анализ.
В частности, принятие видео, созданных с помощью искусственного интеллекта, за реальность может привести к серьезным ошибкам в обеспечении безопасности. С помощью этого заявления лидер США дал четкий сигнал международному сообществу и призвал к срочной оценке ситуации.
По его словам, при определении военной стратегии и мер безопасности необходимо опираться только на доказанные факты. При этом в потоке новостей, связанных с Ираном, существует множество неясностей, для разрешения которых необходимы дополнительные проверки.
Такой подход имеет важное значение как с точки зрения сохранения международного мира, так и усиления военного контроля.