Eron oliy rahbari Mujtabo Xominaiy Navro‘z bayrami munosabati bilan xalqqa yo‘llagan muhim nutqida butun dunyo uchun qiziqarli va keskin fikrlarni bildirib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, AQSH va Isroil yetakchilari Eron davlat tuzumining tez orada qulashi haqidagi taxminlarida jiddiy xatoga yo‘l qo‘yishgan. Rahbar o‘z so‘zlarida mamlakat oxirgi bir yil davomida uchta katta sinovni boshdan kechirganini eslatib o‘tdi.
Ushbu sinovlardan birinchisi 2025-yil iyun oyida Isroil bilan bo‘lgan mojaro bo‘lib, keyinchalik unga AQSH ham aralashgan edi. Bu voqealar Eron xalqi uchun jiddiy imtihon bo‘ldi.
Ikkinchi katta sinov sifatida esa 2026-yil yanvar oyidagi ommaviy norozilik namoyishlari tilga olindi. Xominaiy tashqi kuchlar iqtisodiy qiyinchiliklardan foydalanib, mamlakat ichida beqarorlikni keltirib chiqarish va hatto davlat to‘ntarishini amalga oshirishni rejalashtirganini aytdi.
U dushmanlar xalqning bir-ikki kun ichida islomiy tizimga qarshi chiqishini kutganini, biroq voqelik mutlaqo boshqacha kechganini ta’kidladi. Hozirgi kunda esa vaziyat uchinchi bosqichdagi urush deb baholanmoqda.
AQSH va Isroil bilan qarama-qarshilik davom etib, yangi bosqichga o‘tgan. Eron rahbari xalqning birlashib, mamlakatni himoya qilish uchun keng qamrovli mudofaa tizimini yaratganini so‘zlarida alohida urg‘uladi.
Bu esa xalqning ichki birligini va tashqi bosimlarga qarshi turish qobiliyatini ko‘rsatmoqda. Bayonotda mamlakatning Turkiya va Omon hududlarida sodir etilgan zarbalarni Eronga bog‘lash noto‘g‘ri ekanligi ham qayd etildi.
Ushbu harakatlar sionist kuchlari tomonidan ataylab uyushtirilgan ig‘vogarlik bo‘lib, maqsad Eron va uning qo‘shnisi o‘rtasida ishonchsizlik urug‘ini sochishdir. Biz bilan do‘stona munosabatda bo‘lgan davlatlarga qarshi hujumlar Eron qurolli kuchlari tomonidan amalga oshirilmagan.
Bu raqiblar tomonidan ishlatilayotgan makkorona ssenariydir. Umuman olganda, ushbu bayonot mintaqadagi geosiyosiy vaziyatning yanada keskinlashayotganini ko‘rsatadi.
Kelgusida ushbu qarama-qarshilikning qanday yo‘nalishda rivojlanishi nafaqat mintaqa, balki butun dunyo xavfsizligi uchun katta ahamiyat kasb etadi.

Хомейни критиковал ошибки США и Израиля
Важная речь верховного лидера Ирана Муджтаба Хомейни, посвящённая празднику Навруз, содержала интересные и острые мысли для всего мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, лидеры США и Израиля серьёзно ошиблись в предположениях о скором падении иранского государственного строя. В своём выступлении руководитель напомнил, что страна за последний год прошла через три серьёзных испытания.
Первым из них был конфликт с Израилем в июне 2025 года, в который позже вмешались и США. Эти события стали серьёзным испытанием для иранского народа.
Вторым крупным испытанием стали массовые протесты в январе 2026 года. Хомейни заявил, что внешние силы пытались использовать экономические трудности для создания нестабильности внутри страны и даже планировали государственный переворот.
Он подчеркнул, что враги ожидали, что народ выступит против исламской системы в течение одного-двух дней, однако реальность оказалась совершенно иной. В настоящее время ситуация оценивается как война третьей стадии.
Противостояние с США и Израилем продолжается и перешло на новый этап. Лидер Ирана особо отметил, что народ объединился и создал широкую систему обороны для защиты страны.
Это демонстрирует внутреннее единство народа и способность противостоять внешнему давлению. В заявлении также отмечается, что связывать удары, совершённые на территориях Турции и Омана, с Ираном неправильно.
Эти действия являются преднамеренной провокацией сионистских сил с целью посеять недоверие между Ираном и его соседями. Нападения на государства, поддерживающие дружественные отношения с нами, не были осуществлены вооружёнными силами Ирана.
Это коварный сценарий, используемый противниками. В целом, данное заявление отражает обострение геополитической ситуации в регионе.
В дальнейшем развитие этого противостояния будет иметь большое значение не только для региона, но и для безопасности всего мира.