Dunyo siyosati maydonida kutilmagan, ammo insonparvarlik ruhi bilan to‘la yangi tafsilotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari birinchi xonimi Melaniya Tramp va Belarus yetakchisi Aleksandr Lukashenko o‘rtasidagi muloqotning asosiy mavzusi eng nozik masala, ya’ni bolalar taqdiri bo‘ldi. Zamin nashri ushbu muhim vazifalar va maxfiy maktubning tafsilotlarini o‘quvchilarga taqdim etmoqda.
Melaniya Tramp Belarus prezidenti bilan uchrashuvda o‘ziga xos insonparvarlik missiyasini amalga oshirdi. U Belarus rahbaridan Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan ko‘rishishganda, harbiy mojarolar girdobida qolib ketgan va Rossiya hududiga o‘tib ketgan ukrainalik bolalar masalasini muhokama qilishni so‘radi.
Bolalar taqdiri hamma narsadan ustun turishi kerakligi aynan shu joyda namoyon bo‘ldi. Lukashenko Amerika delegatsiyasi bilan bo‘lgan muloqotda Melaniya Tramp unga qidirilayotgan bolalar ro‘yxatini taqdim etganini oshkor qilgan.
Belarus yetakchisi ushbu ro‘yxatni shaxsan Vladimir Putinga topshirishga va bolalarni topib, o‘z oilalariga qaytarish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga va’da bergan. Melaniya Tramp o‘z murojaatida bolalarning beg‘uborligi har qanday siyosiy ziddiyatlardan baland turishi va ularning yuziga kulgi qaytarish global burch ekanini ta’kidlagan.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yilning avgust oyida Alyaskada bo‘lib o‘tgan Putin va Tramp uchrashuvida ham birinchi xonim Rossiya rahbariga maktub topshirgan edi. Ushbu sa’y-harakatlar natijasiz qolmadi, chunki 2025 yil oktyabr oyida sakkiz nafar ukrainalik bola o‘z yaqinlari bilan qayta ko‘risha oldi.
Shuningdek, mojaroli hududlardagi bolalar masalasida doimiy hamkorlik qilish uchun maxsus aloqa tizimi yo‘lga qo‘yildi. Rossiya tomoni ham bu jarayonda ishtirok etmoqda.
Tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova va prezident yordamchisi Vladimir Medinskiy bolalarning o‘g‘irlanishi haqidagi ayblovlarni rad etib, ular xavfli hududlardan hayotini saqlab qolish uchun olib chiqilganini ma’lum qilgan. Joriy yilning fevral oyida to‘rt nafar bola Ukrainaga, bir nafari esa Rossiyadagi o‘z oilasiga qaytarilgan.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi oilalarni birlashtirish jarayoni davom etayotganini va bu borada xalqaro tashkilotlar bilan ishlashga tayyorligini yana bir bor tasdiqladi. Melaniya Trampning faolligi ikki davlat o‘rtasidagi murakkab munosablarda yumshoq kuch vazifasini o‘tamoqda.

На мировой политической арене появились неожиданные, но полные гуманизма новые подробности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной темой общения между первой леди США Меланией Трамп и лидером Беларуси Александром Лукашенко стала самая деликатная проблема — судьба детей. Издание Zamin представляет читателям детали этой важной миссии и секретного письма.
Мелания Трамп во время встречи с президентом Беларуси осуществила свою уникальную гуманитарную миссию. Она попросила белорусского лидера при встрече с президентом России Владимиром Путиным обсудить вопрос украинских детей, оказавшихся в водовороте военных конфликтов и перемещенных на территорию России.
Именно здесь проявилось то, что судьба детей должна быть превыше всего. Лукашенко в ходе общения с американской делегацией раскрыл, что Мелания Трамп передала ему список разыскиваемых детей.
Лидер Беларуси пообещал лично передать этот список Владимиру Путину и рассмотреть возможности поиска детей и их возвращения к своим семьям. В своем обращении Мелания Трамп подчеркнула, что невинность детей стоит выше любых политических противоречий и возвращение улыбки на их лица — это глобальный долг.
Напомним, что в августе 2025 года на встрече Путина и Трампа в Аляске первая леди также передала письмо российскому лидеру. Эти усилия не остались безрезультатными, так как в октябре 2025 года восемь украинских детей смогли вновь увидеться со своими близкими.
Кроме того, для постоянного сотрудничества по вопросам детей в зонах конфликтов была налажена специальная система связи. В этом процессе участвует и российская сторона.
Представитель Министерства иностранных дел Мария Захарова и помощник президента Владимир Мединский опровергли обвинения в похищении детей, заявив, что они были вывезены из опасных зон для спасения жизни. В феврале текущего года четверо детей были возвращены в Украину, а один — к своей семье в России.
Министерство иностранных дел России вновь подтвердило, что процесс воссоединения семей продолжается и готова к работе в этом направлении с международными организациями. Активность Мелании Трамп выполняет функцию мягкой силы в сложных отношениях между двумя государствами.
Как вы считаете, способствуют ли такие гуманитарные шаги облегчению межгосударственных отношений? Какую оценку вы даете сотрудничеству политиков на пути воссоединения семей?