Yaqin Sharq mintaqasida kuzatilayotgan kuchli harbiy to‘qnashuvlar kutilmagan yo‘lga tushmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyoning eng qimmat va ko‘rinmas deb ataladigan zamonaviy harbiy texnikalari Eron osmonida jiddiy talafotlarga uchramoqda. AQSH harbiy aviatsiyasining sirli qulashi va Eronning g‘alati deb ta’riflanuvchi yangi qurollari haqida chuqur tahlillar olib borilmoqda.
Amerika Qurolli Kuchlari Yaqin Sharqdagi uch haftalik jangovar harakatlar davomida o‘z aviatsiyasining eng sara namunalarini yo‘qotmoqda. Oxirgi ma’lumotlarga ko‘ra, beshinchi avlodga mansub F-35 qiruvchi samolyoti va o‘ta maxfiy RQ-180 droni Eron havo mudofaa tizimlarining nishoniga aylangan.
AQSH Markaziy qo‘mondonligi ilk bor F-35 qiruvchisining Eron osmonida jangovar shikastlanganini tan oldi. Garchi bort aerodromga yetib kelgan bo‘lsa-da, ekspertlarning fikricha, bunday shikastlanishdan so‘ng samolyot qayta tiklanmaydi va xizmatdan chiqariladi.
Harbiy tarixchilar taxmin qilishicha, bunga Eronning g‘alati deb ataladigan va G‘arbda SA-67 nomi bilan mashhur bo‘lgan gibrid majmua sabab bo‘lgan. Bu tizim tankka qarshi va zenit raketalarining o‘ziga xos qorishmasi bo‘lib, radarlarni chetlab o‘tish uchun optik-elektron yo‘naltirish tizimidan foydalanadi.
Raketa havoda muallaq turib, yerdan buyruq kutadi va nishonni kutilmaganda urib tushiradi. Yana bir shov-shuvli voqea Gretsiyadagi harbiy bazaga noma’lum uchar apparatning favqulodda qo‘nishi bilan bog‘liq.
Tashqi ko‘rinishidan kichikroq B-2 bombardimonchisini eslatuvchi bu qurilma Amerikaning eng maxfiy loyihasi RQ-180 ekani taxmin qilinmoqda. Rasman mavjud bo‘lmagan bu arvoh dron havo mudofaa tizimlari eng zich bo‘lgan hududlarga kirib borish uchun mo‘ljallangan.
Ekspertlar fikricha, dronning kunduzi paydo bo‘lishi uning tizimlari ishlamay qolganini yoki Eron havo mudofaasi tomonidan shikastlanganini anglatadi. Harbiy ekspertlar so‘zlariga ko‘ra, Eron harbiy-sanoat majmuasi tomonidan yaratilgan ushbu g‘alati tizimlar hozirda eng samarali vosita bo‘lib xizmat qilmoqda.
Ilgari Saudiya Arabistoni va BAA samolyotlarini urib tushirgan bu tizim endi Amerikaning ko‘rinmas texnikalari uchun ham haqiqiy dahshatga aylandi. Zamonaviy texnologiyalar har doim ham mutlaq ustunlikni ta’minlamaydi.

Наблюдаемые на Ближнем Востоке масштабные военные столкновения принимают неожиданный оборот. Об этом сообщает Zamin.uz.
Самая дорогая и называемая невидимой современная военная техника мира несет серьезные потери в небе Ирана. Проводится глубокий анализ таинственного падения военной авиации США и странных, как их называют, новых вооружений Ирана.
Вооруженные силы США в ходе трехнедельных боевых действий на Ближнем Востоке теряют лучшие образцы своей авиации. По последним данным, истребитель пятого поколения F-35 и сверхсекретный дрон RQ-180 стали мишенями для систем ПВО Ирана.
Центральное командование США впервые признало боевое повреждение истребителя F-35 в небе Ирана. Хотя самолет сумел вернуться на аэродром, по мнению экспертов, после такого повреждения он не подлежит восстановлению и будет списан.
Военные историки предполагают, что причиной этому стала странная, как ее называют, гибридная система, известная на Западе под названием SA-67. Эта система представляет собой своеобразную смесь противотанковых и зенитных ракет, использующую оптико-электронную систему наведения для обхода радаров.
Ракета висит в воздухе, ожидая команды с земли, и сбивает цель неожиданно. Еще один громкий инцидент связан с аварийной посадкой неизвестного летательного аппарата на военной базе в Греции.
Эта установка, внешне напоминающая уменьшенную версию бомбардировщика B-2, предположительно является самым секретным проектом США — дроном RQ-180. Этот официально не существующий призрачный дрон предназначен для проникновения в районы с самой плотной системой ПВО.
По мнению экспертов, появление дрона днем означает отказ его систем или повреждение со стороны иранской ПВО. Как сообщают военные эксперты, эти странные системы, созданные военно-промышленным комплексом Ирана, в настоящее время являются наиболее эффективным средством.
Эта система, ранее сбивавшая самолеты Саудовской Аравии и ОАЭ, теперь стала настоящим кошмаром даже для невидимой техники США. Современные технологии не всегда гарантируют абсолютное превосходство.
Нетрадиционный подход Ирана ставит под сомнение самые дорогие военные проекты США. Уважаемые читатели, считаете ли вы, что такие технические успехи Ирана способны изменить баланс сил в регионе?