Shveysariya AQSHga qurol eksportini to‘xtatdi
Yaqin Sharqdagi qurolli mojaro davom etayotgan bir paytda xalqaro maydonda kutilmagan va muhim siyosiy qarorlar qabul qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shveysariya o‘zining mustahkam betaraflik tamoyillari asosida Amerika Qo‘shma Shtatlarining Eronga qarshi harbiy harakatlariga keskin norozilik bildirdi. Ushbu qaror va uning Oq uy uchun qanday oqibatlarga olib kelishi haqida tahlil qilamiz.
Shveysariya hukumati Eron bilan harbiy ziddiyat kuchaygan pallada AQSHga qurol va harbiy texnika eksportini rasman to‘xtatdi. Bern bunday qarorni mamlakatning uzoq yillik betaraflik siyosatiga asoslab, qurolli nizolarda ishtirok etayotgan tomonlarga harbiy texnologiyalar yetkazib berishga yo‘l qo‘yilmasligini ta’kidladi.
Vashington uchun bu qaror kutilmagan zarba bo‘ldi. Shveysariya AQSH va Isroilning Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy harakatlari boshlanganidan so‘ng, yangi qurol sotish litsenziyalarini berishni to‘xtatgan edi.
Shuningdek, 14 mart kuni Shveysariya o‘z havo hududidan AQSH razvedka samolyotlarining o‘tishini ham taqiqladi. Iqtisodiy jihatdan ham bu qaror muhim ahamiyatga ega.
2025 yilda AQSH Shveysariyadan 120 million dollarlik harbiy mahsulot import qilgan bo‘lib, Bern uning ikkinchi yirik yetkazib beruvchisi hisoblanadi. Tahlilchi G‘ayratxo‘ja G‘afforxo‘ja o‘g‘lining fikricha, Shveysariya harbiy sanoati AQSH mudofaa tizimlari uchun muhim komponentlar yetkazib beradi, shuning uchun bu cheklov Pentagon rejalariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Eronga qarshi urush Vashingtonning xalqaro maydondagi mavqeining zaiflashayotganini ko‘rsatmoqda. Hatto NATO a’zolari bo‘lgan Buyuk Britaniya va Fransiya ham Ho‘rmuz bo‘g‘ozidagi mojaro tomonlariga aralashishdan bosh tortmoqda.
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Yevropa davlatlarini faol bo‘lmaslikda ayblab, ularni keskin tanqid qildi. Moliyaviy tomondan, Pentagon urushni davom ettirish uchun Kongressdan qo‘shimcha 200 milliard dollar so‘ramoqda.
Biroq jamoatchilik va muxolifatning bosimi tufayli Tramp urushni to‘xtatish yo‘llarini izlamoqda. Eron esa kuchli zarbalarga qaramay, qarshilik ko‘rsatishda davom etmoqda.
Bu holat urushning nafaqat iqtisodiy jihatdan qimmatga tushayotganini, balki AQSHning xalqaro obro‘siga ham zarar yetkazayotganini ko‘rsatadi. Xulosa qilib aytganda, Shveysariyaning bu qarori G‘arb dunyosida AQSHning yakkalanib qolayotganidan dalolat beradi.
Bernning "xolis vositachi" maqomi yana bir bor amalda tasdiqlandi. Hurmatli o‘quvchilar, sizning fikringizcha, Shveysariya kabi boshqa davlatlar ham AQSHga qarshi shunday cheklovlarni joriy etadimi?

В то время как вооружённый конфликт на Ближнем Востоке продолжается, на международной арене принимаются неожиданные и важные политические решения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Швейцария на основе своих твёрдых принципов нейтралитета выразила резкое несогласие с военными действиями Соединённых Штатов Америки против Ирана. Мы проанализируем это решение и его возможные последствия для Белого дома.
Правительство Швейцарии официально прекратило экспорт оружия и военной техники в США на фоне обострения военного конфликта с Ираном. Берн обосновал это решение долгосрочной политикой нейтралитета страны, подчеркнув, что поставки военных технологий сторонам, участвующим в вооружённых конфликтах, недопустимы.
Для Вашингтона это решение стало неожиданным ударом. Швейцария прекратила выдачу новых лицензий на продажу оружия после начала масштабных военных действий США и Израиля против Ирана.
Кроме того, 14 марта Швейцария запретила пролёт разведывательных самолётов США через своё воздушное пространство. С экономической точки зрения это решение также имеет важное значение.
В 2025 году США импортировали из Швейцарии военной продукции на сумму 120 миллионов долларов, и Берн является вторым по величине поставщиком. По мнению аналитика Гайратхожа Гаффорхожа оглы, швейцарская военная промышленность поставляет важные компоненты для оборонных систем США, поэтому эти ограничения могут серьёзно повлиять на планы Пентагона.
Война против Ирана демонстрирует ослабление позиций Вашингтона на международной арене. Даже такие члены НАТО, как Великобритания и Франция, отказываются вмешиваться в конфликт в Ормузском проливе.
Бывший президент США Дональд Трамп обвинил европейские страны в бездействии и резко их раскритиковал. С финансовой стороны Пентагон просит у Конгресса дополнительные 200 миллиардов долларов для продолжения войны.
Однако под давлением общественности и оппозиции Трамп ищет пути прекращения войны. Иран, несмотря на сильные удары, продолжает оказывать сопротивление.
Эта ситуация показывает, что война обходится не только дорого с экономической точки зрения, но и наносит ущерб международному авторитету США. В заключение можно сказать, что решение Швейцарии свидетельствует о том, что США остаются в изоляции в западном мире.
Статус Берна как «объективного посредника» вновь подтверждён на практике. Уважаемые читатели, как вы думаете, введут ли другие страны, подобные Швейцарии, такие же ограничения против США?