Rossiya iqtisodiyoti joriy yil oxirigacha retsessiya bosqichiga kirib qolishi ehtimoli yuqori ekani haqida Kremlga yaqin joylashgan iqtisodchilar o‘rtasida keng bahs-munozara boshlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya matbuoti o‘tgan kunlarda xabar bergan bo‘lib, asosiy ma’lumot manbasi Izvestiya nashri tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlar hisoblanadi. Ushbu xulosa Prezident administratsiyasi bilan yaqin aloqador bo‘lgan Makroiqtisodiy tahlil va qisqa muddatli prognozlash markazi tomonidan tayyorlangan chuqur hisobotga asoslanib berilgan.
Mazkur markaz iqtisodiyotning qanday holatga ega ekanligini va kelajakda retsessiyaga kirib ketish xavfini aniqlash uchun maxsus kompozit yetakchi indikator ishlab chiqqan. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, ushbu indikator o‘tgan yilning dekabrida nol nuqtaga nisbatan ancha yuqori bo‘lgan 0,49 ko‘rsatkichiga yetgan.
Bu esa retsessiya xavfi mavjudligini bildiruvchi 0,18 kritik chegaradan sezilarli darajada oshib ketganini anglatadi. Hisobot mualliflari agar retsessiya boshlanib ketsa, u qisqa vaqtli bo‘lib o‘tmasligi va bir yildan ko‘proq davom etishi mumkinligini ogohlik bilan ta’kidlashgan.
Suhbatlar shuni ko‘rsatadiki, Rossiya iqtisodiyotining o‘sish sur’ati allaqachon bir qancha salbiy omillar ta’sirida sekinlashmoqda. Ushbu omillar qatoriga mamlakatdagi yuqori asosiy foiz stavkalari, byudjet siyosatining yanada qattiq va ehtiyotkor bo‘lib ketishi, ishchi kuchining yetishmasligi hamda investitsion faoliyatdagi tanaffus kiradi.
Hukumat ayrim tarmoqlarni qo‘llab-quvvatlashda davom etsa-da, bu bosimlar iqtisodiyotning umumiy kengayishini cheklayapdi. Moliyaviy tahlilchilar fikricha, agar neft narxlari keskin tushib ketsa yoki Ukrainadagi urush bilan bog‘liq yangi xalqaro sanksiyalar to‘lqini kuchaysa, retsessiya xavfi yanada ortadi.
Shuningdek, inflyatsiyaning yangi to‘lqini Markaziy bankni foiz stavkalarini pasaytirishni kechiktirishga majbur qilishi mumkin. Hozirda iqtisodiy o‘sish asosan davlat buyurtmalari va harbiy-sanoat kompleksiga tayanib ketyapti.
Xususiy investitsiyalar va aholining iste’moli hali ham zaif bo‘lgani uchun, yaqin kelajakda bu muammolar kuchaysa, iqtisodiyot uzoq va og‘ir retsessiyaga duch kelishi mumkin.

Российская экономика может войти в рецессию к концу текущего года
Российские СМИ сообщили об этом на днях, основным источником информации стали данные, опубликованные изданием Известия. Этот вывод основан на глубоком отчете, подготовленном Центром макроэкономического анализа и краткосрочного прогнозирования, тесно связанным с Администрацией Президента.
Данный центр разработал специальный композитный ведущий индикатор для определения текущего состояния экономики и риска перехода к рецессии в будущем. Согласно результатам исследования, этот индикатор в декабре прошлого года достиг значения 0,49, что значительно выше нулевой отметки.
Это означает, что риск рецессии существенно превысил критический порог в 0,18. Авторы отчета с осторожностью подчеркнули, что если рецессия начнется, она не будет краткосрочной и может продолжаться более года.
Обсуждения показывают, что темпы роста российской экономики уже замедляются под воздействием ряда негативных факторов. К ним относятся высокие ключевые процентные ставки в стране, ужесточение и осторожность бюджетной политики, дефицит рабочей силы и пауза в инвестиционной активности.
Хотя правительство продолжает поддерживать отдельные отрасли, эти давления ограничивают общий рост экономики. По мнению финансовых аналитиков, если цены на нефть резко упадут или усилится новая волна международных санкций, связанных с войной в Украине, риск рецессии возрастет.
Кроме того, новая волна инфляции может заставить Центральный банк отложить снижение процентных ставок. В настоящее время экономический рост в основном опирается на государственные заказы и военно-промышленный комплекс.
Поскольку частные инвестиции и потребление населения остаются слабыми, если эти проблемы усилятся в ближайшем будущем, экономика может столкнуться с длительной и тяжелой рецессией.