AQSH beshta davlatni yadroviy tahdid ro‘yxatiga kiritdi
Bu haqda AQSH hukumati razvedka hamjamiyati tomonidan tayyorlangan yillik hisobotda ma’lum qilindi. Hisobotda aytilishicha, mazkur davlatlar nafaqat yadroviy qudratga ega, balki an’anaviy jangovar qudratni ham rivojlantirishda davom etmoqda.
Ular ilg‘or va an’anaviy raketalarni tadqiq qilib, ishlab chiqish bilan shug‘ullanmoqda. Razvedka hamjamiyati taxmin qilishicha, 2035-yilga kelib AQSHga nisbatan tahdid soluvchi raketalar soni 16 mingdan oshishi kutilmoqda.
Bu hozirgi 3 mingdan yuqori bo‘lgan darajadan sezilarli darajada ko‘pdir. Shimoliy Koreya butun AQSH hududiga yetadigan qit’alararo ballistik raketalarni sinovdan muvaffaqiyatli o‘tkazdi.
Hisobotda shuningdek, Xitoy, Eron, Shimoliy Koreya, Pokiston va Rossiya davlatlari ilg‘or raketalarga ustuvor ahamiyat berishda davom etayotgani qayd etilgan. Razvedka hamjamiyati Rossiyani “Arktikadagi asosiy muammo” deb atadi.
Hisobotda Moskva mintaqadagi manfaatlarini ilgari surish uchun global raqobatni faol qo‘llab-quvvatlayotgani ta’kidlangan. Rossiya Arktikada dengiz savdosini rivojlantirish, tabiiy resurslarni qazib olish hamda harbiy faoliyat orqali o‘z mavjudligini kengaytirishga intilmoqda.
Xitoy esa Arktikada strategik va iqtisodiy manfaatlarini rivojlantirishda Rossiya bilan munosabatlarni asosiy vosita sifatida foydalanmoqda. Bu esa mintaqadagi global raqobatni yanada murakkablashtirmoqda.
Bundan tashqari, AQSH prezidenti Donald Tramp mamlakat milliy xavfsizligini ta’minlash uchun Grenlandiyaga e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi. Uning fikricha, agar bu hudud nazoratdan chiqib ketsa, uni Rossiya yoki Xitoy nazorat ostiga olishi mumkin, bu esa strategik jihatdan jiddiy tahdid hisoblanadi.
Hisobot va prezidentning bayonoti Amerika hamda global xavfsizlik masalalarini muhokama qilayotgan mutaxassislar uchun muhim signal hisoblanadi. Ushbu holat nafaqat AQSH siyosatiga, balki butun dunyodagi harbiy va geosiyosiy vaziyatga ham ta’sir ko‘rsatadi.

США включили пять стран в список ядерных угроз
Соединённые Штаты Америки официально включили Россию, Китай, Иран, Северную Корею и Пакистан в список государств, способных нанести ядерный удар. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в ежегодном докладе разведывательного сообщества США. В докладе отмечается, что эти страны не только обладают ядерным потенциалом, но и продолжают развивать традиционные боевые возможности.
Они занимаются исследованием и разработкой передовых и традиционных ракет. Разведывательное сообщество предполагает, что к 2035 году количество ракет, представляющих угрозу для США, превысит 16 тысяч.
Это значительно больше нынешних более 3 тысяч. Северная Корея успешно провела испытания межконтинентальных баллистических ракет, способных достичь всей территории США.
В докладе также отмечается, что Китай, Иран, Северная Корея, Пакистан и Россия продолжают уделять приоритетное внимание передовым ракетам. Разведывательное сообщество назвало Россию «основной проблемой в Арктике».
В докладе подчёркивается, что Москва активно поддерживает глобальную конкуренцию для продвижения своих интересов в регионе. Россия стремится расширить своё присутствие в Арктике через развитие морской торговли, добычу природных ресурсов и военную деятельность.
Китай же использует отношения с Россией как основной инструмент для развития своих стратегических и экономических интересов в Арктике. Это усложняет глобальную конкуренцию в регионе.
Кроме того, президент США Дональд Трамп подчеркнул необходимость уделять внимание Гренландии для обеспечения национальной безопасности страны. По его мнению, если этот регион выйдет из-под контроля, его могут взять под контроль Россия или Китай, что представляет серьёзную стратегическую угрозу.
Доклад и заявление президента являются важным сигналом для специалистов, обсуждающих вопросы безопасности США и глобальной безопасности. Эта ситуация влияет не только на политику США, но и на военную и геополитическую обстановку во всём мире.