AQSh Markaziy qo‘mondonligi admirali Bred Kuperning ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshidan buyon Amerika harbiylari Erondagi sakkiz mingdan ortiq nishonga zarba berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu raqamni mojaro to‘rtinchi haftaga kirgan 21 mart kuni ma’lum qildi va kampaniyani Tehronning harbiy kuchlarini zaiflashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli harakat deb ta’rifladi. Shanba kuni o‘tkazilgan qisqa operativ yangilanishda Kuper Eronning jangovar salohiyati sezilarli darajada kamayganini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Tehron 130 ta kemasini yo‘qotgan va uning dengiz kuchlari endi samarali faoliyat ko‘rsatmayapti. Admiral shuningdek, Eronning taktik qiruvchi samolyotlari muntazam parvoz qilmayotgani, raketa va dron uchirishlari esa urush boshidagi darajaga nisbatan kamayganini ta’kidladi.
Ayni paytda, mojaro doirasidagi Vashingtonning kengroq maqsadlari haqida katta savollar mavjud. The New York Times gazetasi AQShning bombardimonlar ko‘lamiga qaramay, kampaniya orqali oxir-oqibat nimaga erishmoqchi ekanligi hozirgacha aniq emasligini yozdi.
Zarbalar soni oshib, janglar yana bir haftaga cho‘zilar ekan, bu noaniqlik yanada kuchaydi. Kuper shuningdek, amerikalik harbiylar ikki kun oldin aniq yo‘naltiriladigan raketalardan foydalangan holda tarixidagi eng uzoq masofali artilleriya zarbalarini amalga oshirganini aytdi.
Unga ko‘ra, hujum Eronning harbiy infratuzilmasini yo‘q qilib, AQSh qurolli kuchlarining keng qamrovli va kuchli zarbasini namoyish etdi. Biroq u aniq masofa va zarba berilgan nishonlar haqida ma’lumot bermadi.
AQSh rasmiylari ta’riflagan zararlar mavjud bo‘lishiga qaramay, The New York Times ma’lumotlariga ko‘ra, Eron Isroil va mintaqadagi ayrim Amerika hamkorlariga qarshi raketa hamda dronlar uchirishda davom etmoqda. Hisobotda shuningdek, Tehron Ho‘rmuz bo‘g‘ozi orqali harakatlanayotgan kemalarga ta’sir o‘tkazish imkoniyatini yo‘qotmaganligi qayd etildi, ya’ni uning mintaqaviy xavfsizlikka ta’sir qiluvchi salohiyati saqlanib qolmoqda.
So‘nggi bayonotlar shuni ko‘rsatadiki, AQSh Eron harbiylariga jiddiy zarba berganiga qaramay, urush hali yakunlanmagan. Eron javob zarbalarini davom ettirish va muhim dengiz yo‘llariga bosim o‘tkazishga qodir salohiyatini saqlab qolayotgandek ko‘rinadi.
Bu esa hozirgi kampaniyaning qanchalik tez va samarali natija berishi borasida shubhalarni kuchaytiradi.

По данным адмирала Бреда Купера, командующего Центральным командованием США, с начала войны американские военные нанесли удары по более чем восьми тысячам целей в Иране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил эту цифру 21 марта, когда конфликт вступил в четвертую неделю, и охарактеризовал кампанию как масштабное усилие, направленное на ослабление военных сил Тегерана. В кратком оперативном обновлении в субботу Купер отметил значительное снижение боеспособности Ирана.
По его словам, Тегеран потерял 130 кораблей, и его морские силы больше не функционируют эффективно. Адмирал также подчеркнул, что тактические истребители Ирана не выполняют регулярных полетов, а запуски ракет и дронов сократились по сравнению с началом войны.
В то же время существуют большие вопросы относительно более широких целей Вашингтона в рамках конфликта. Газета The New York Times пишет, что несмотря на масштаб бомбардировок, до сих пор не ясно, чего именно США хотят достичь с помощью кампании.
По мере увеличения количества ударов и продления боевых действий еще на одну неделю, эта неопределенность усиливается. Купер также сообщил, что два дня назад американские военные нанесли самые дальние артиллерийские удары в своей истории, используя управляемые ракеты.
По его словам, атака уничтожила военную инфраструктуру Ирана и продемонстрировала широкий и мощный удар вооруженных сил США. Однако он не предоставил точных данных о расстоянии и пораженных целях.
Несмотря на заявленные официальными лицами США повреждения, по данным The New York Times, Иран продолжает запускать ракеты и дроны по Израилю и некоторым американским партнерам в регионе. В отчете также отмечается, что Тегеран не утратил возможности воздействовать на суда, проходящие через Ормузский пролив, то есть его потенциал влиять на региональную безопасность сохраняется.
Последние заявления показывают, что несмотря на серьезный удар по иранским военным, война еще не закончена. Иран, по-видимому, сохраняет способность продолжать ответные удары и оказывать давление на важные морские пути.
Это усиливает сомнения относительно того, насколько быстро и эффективно нынешняя кампания принесет результаты.