AQSh Prezidenti Donald Tramp tomonidan tinchlik o‘rnatish maqsadida Hamasga qurollaridan voz kechish bo‘yicha yozma shartlar ro‘yxati yuborilgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NPR va Reuters agentliklari ma’lumotiga ko‘ra, bu taklif o‘tgan hafta Qohirada bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida berilgan. Muzokarada Kengash bosh direktori Nikolay Mladenov hamda Tramp vakili Stiv Uitkoff va uning maslahatchisi Ariye Laitstoun ishtirok etgan.
Mladenov keyinchalik X’da faqat bitta aniq yo‘l taklif qilinayotganini ta’kidlab, bu yo‘l – Hamas va boshqa barcha qurolli guruhlarning to‘liq qurolsizlanishi ekanini yozdi. Hamas esa hozircha bu taklifga oid rasmiy izoh bermadi.
Xabarlarga ko‘ra, 28 fevral kuni Eronda AQSh va Isroil ishtirokidagi urush boshlanganidan so‘ng muzokaralar to‘xtatilgan. Mazkur masala G‘azoning kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega.
Tahlilchilar anklavni to‘liq tiklash uchun taxminan 70 milliard dollar sarflanishi kerakligini bildirgan. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu qayta qurish faqat Hamas qurolsizlantirilganidan keyin boshlanishi mumkinligini ta’kidlab kelmoqda.
Hamas esa bu talabni qat’iyan rad etmoqda. Barqarorlashtirish jarayonida ishtirok etayotgan hech bir davlat hozirgacha bunday qadamni kuch bilan amalga oshirishga rozi emas.
Hozirgi mojaro 2023 yil 7-oktabrda Hamas boshchiligidagi Isroilga hujumdan so‘ng boshlandi. Ushbu hujumda taxminan 1 200 kishi halok bo‘ldi, 250 dan ortiq odam garovga olindi va G‘azoga olib ketildi.
Shundan so‘ng Isroil Hamasga qarshi keng ko‘lamli urush boshladi. G‘azodagi sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 70 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘ldi, 169 mingdan ziyodi yaralandi.

США предложили условия разоружения Хамаса
Появились сообщения о том, что президент США Дональд Трамп направил Хамасу письменный список условий отказа от оружия с целью установления мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентств NPR и Reuters, это предложение было сделано на прошлой неделе во время переговоров в Каире. В переговорах участвовали генеральный директор Совета Николай Младенов, представитель Трампа Стив Уиткофф и его советник Ари Лайтстоун.
Позже Младенов написал, что Х'де предлагается только один конкретный путь — полный разоружение Хамаса и всех других вооружённых группировок. Хамас пока не дал официальных комментариев по этому предложению.
Сообщается, что переговоры были приостановлены после начала войны 28 февраля в Иране с участием США и Израиля. Этот вопрос имеет важное значение для будущего Газы.
Аналитики отмечают, что для полного восстановления анклава потребуется примерно 70 миллиардов долларов. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подчеркивает, что восстановление может начаться только после разоружения Хамаса.
Хамас категорически отвергает это требование. Ни одно из государств, участвующих в процессе стабилизации, пока не согласилось силой реализовать такой шаг.
Текущий конфликт начался после нападения на Израиль 7 октября 2023 года под руководством Хамаса. В этом нападении погибло около 1200 человек, более 250 были взяты в заложники и увезены в Газу.
После этого Израиль начал широкомасштабную войну против Хамаса. По данным министерства здравоохранения Газы, погибло более 70 тысяч палестинцев, более 169 тысяч получили ранения.