Eron Atom energiyasi tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, 21 mart kuni AQSh va Isroil Natanzdagi uranni boyitish majmuasiga yangi zarba berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSh va Isroil rasmiylari bu da’voga hozircha izoh bermadi. Eron rasmiylari o‘tkazilgan texnik tekshiruv natijasida radioaktiv moddalar tarqalmaganini va obyekt yaqinida yashovchi aholi uchun xavf yo‘qligini aniqlaganini bildirdi.
Bu haqda Dw.com sayti xabar berdi. Eronning yadro agentligi ushbu zarbani xalqaro qonun va majburiyatlarga, jumladan Yadro qurolini tarqatmaslik to‘g‘risidagi shartnomaga zid deb atadi.
Tehron Xalqaro atom energiyasi agentligini (MAGATE) hujum haqida xabardor qilganini ma’lum qildi. MAGATE esa obyekt atrofida radiatsiya darajasi oshgani aniqlanmaganini va vaziyatni o‘rganishni davom ettirayotganini bildirdi.
Isfahon viloyatida, Tehrondan taxminan 250 kilometr janubda joylashgan Natanz majmuasi Eronning eng muhim yadro obyektlaridan biridir. Bu majmua yer usti va yer ostidagi boyitish inshootlarini hamda 10 mingdan ortiq sentrifugalarni o‘z ichiga oladi.
MAGATE ilgari Natanzdagi uran 60 foizgacha boyitilganini ma’lum qilgan, bu ko‘rsatkich atom energetikasi uchun odatda kerak bo‘ladigan 3-5 foizdan ancha yuqori, ammo qurol darajasidagi 90 foizdan past hisoblanadi. Mazkur obyekt 2025 yil yozida AQSh tomonidan amalga oshirilgan zarbalarda ham nishonga olingan.
O‘shanda yer ustidagi sentrifugalar yo‘q qilingani xabar qilingan, ammo yer osti qismlarining zarar ko‘rganligi aniq bo‘lmagan. So‘nggi hujum esa fevral oxiridan beri kuchayib borayotgan mintaqaviy mojaro fonida sodir bo‘ldi.

По данным Организации атомной энергии Ирана, 21 марта США и Израиль нанесли новый удар по комплексу обогащения урана в Натанзе. Об этом сообщил Zamin.uz.
Официальные лица США и Израиля пока не прокомментировали это заявление. Иранские официальные лица сообщили, что по результатам проведённой технической проверки радиоактивные вещества не распространились, и для населения, проживающего рядом с объектом, опасности нет.
Об этом сообщает сайт Dw.com. Ядерное агентство Ирана назвало этот удар нарушением международного права и обязательств, включая Договор о нераспространении ядерного оружия.
Тегеран сообщил, что проинформировал Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) о нападении. МАГАТЭ заявило, что не обнаружило повышения уровня радиации вокруг объекта и продолжает изучать ситуацию.
Комплекс в Натанзе, расположенный в провинции Исфахан примерно в 250 километрах к югу от Тегерана, является одним из важнейших ядерных объектов Ирана. Этот комплекс включает наземные и подземные объекты обогащения, а также более 10 тысяч центрифуг.
МАГАТЭ ранее сообщало, что уровень обогащения урана в Натанзе достигал 60 процентов, что значительно выше обычных 3-5 процентов, необходимых для атомной энергетики, но ниже 90 процентов, необходимого для оружейного уровня. Этот объект также был целью ударов США летом 2025 года.
Тогда сообщалось о уничтожении наземных центрифуг, однако повреждения подземных частей не были подтверждены. Последний удар произошёл на фоне усиливающегося с конца февраля регионального конфликта.