Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi so‘nggi kunlarda axborot maydonida faollikni sezilarli darajada oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat rahbariyati o‘ziga xos harbiy targ‘ibot kampaniyasini yo‘lga qo‘ydi. Bu tadbir davlat va xususiy onlayn platformalar orqali amalga oshirilmoqda.
Turli ijtimoiy tarmoqlar va yangilik saytlarida Qirollik ixtiyorida bo‘lgan zamonaviy qurol-yaroqlar hamda harbiy texnikalar haqidagi videomateriallar keng tarqatilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi o‘n yilliklar davomida Saudiya Arabistoni asosiy qismini AQShdan xarid qilingan ilg‘or harbiy texnikalar bilan ta’minlashga e’tibor qaratgan.
Hozirgi vaqtda esa jamoatchilikka namoyish etilayotgan videolarda aynan shu yirik qurol tizimlari, zamonaviy aviatsiya va harbiy mashinalarning imkoniyatlari yorqin tasvirlanmoqda. Bu ko‘rsatuvlar orqali mamlakatning harbiy kuchining qanchalik yuqori ekanligi ochiq-oydin namoyon etilmoqda.
Mutaxassislar va siyosiy tahlilchilar fikricha, Ar-Riyod bunday axborot siyosatini nafaqat o‘z harbiy salohiyatini dunyoga ko‘rsatish uchun, balki mintaqadagi raqiblariga ham aniq signal yuborish maqsadi bilan qo‘llamoqda. Xususan, ushbu kabi materiallar Tehronga yo‘naltirilgan bo‘lib, Qirollikning o‘z xavfsizligini ta’minlashga to‘liq tayyor ekanligini anglatuvchi ishora sifatida baholanmoqda.
Bu esa mintaqaviy muvozanatni saqlash va kuchli harbiy mavqega ega bo‘lishni ta’minlash yo‘idagi jiddiy qadamlardan biridir. Kuzatuvchilarning ta’kidlashicha, hozirgi geosiyosiy vaziyat keskinlashib borayotgan sharoitda axborot vositalari orqali ta’sir o‘tkazish usuli muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Harbiy kuchni namoyish qilish bilan birga, xalqaro jamoatchilik va raqib davlatlar ongida o‘z mavqeini mustahkamlash uchun shunday media faollikdan samarali foydalanilmoqda. Bu jarayon Saudiya Arabistonining tashqi siyosatidagi strategik yondashuvlarini aks ettirmoqda va kelajakdagi rivojlanish yo‘nalishlarini belgilaydi.

Вооруженные силы Саудовской Аравии демонстрируются всему миру
Министерство обороны Саудовской Аравии в последние дни значительно усилило свою активность в информационном пространстве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Руководство страны запустило уникальную военную пропагандистскую кампанию. Это мероприятие реализуется через государственные и частные онлайн-платформы.
В различных социальных сетях и новостных сайтах широко распространяются видеоматериалы о современном вооружении и военной технике, имеющихся в распоряжении Королевства. По данным источников, на протяжении последних десятилетий Саудовская Аравия уделяла основное внимание оснащению передовой военной техникой, закупленной преимущественно в США.
В настоящее же время демонстрируемые общественности видеоролики ярко иллюстрируют возможности именно этих крупных вооруженных систем, современной авиации и военной техники. С помощью этих показов наглядно демонстрируется высокий уровень военной мощи страны.
По мнению экспертов и политических аналитиков, Эр-Рияд применяет такую информационную политику не только для демонстрации своих военных возможностей миру, но и с целью отправки четкого сигнала соперникам в регионе. В частности, подобные материалы направлены на Тегеран и оцениваются как знак того, что Королевство полностью готово обеспечить свою безопасность.
Это является одним из серьезных шагов по сохранению регионального баланса и обеспечению сильного военного положения. Как отмечают наблюдатели, в условиях обострения текущей геополитической ситуации метод воздействия через средства массовой информации приобретает важное значение.
Параллельно с демонстрацией военной мощи эффективно используется такая медиаактивность для укрепления своего положения в сознании международного сообщества и государств-соперников. Этот процесс отражает стратегические подходы Саудовской Аравии во внешней политике и определяет направления будущего развития.