Eron oliy rahnamosi Mujtaba Xominaiy so‘nggi kunlarda Turkiya va Ummon hududida sodir bo‘lgan hujumlar haqida o‘z fikrini bildirib, bu voqealarga Eron qurolli kuchlarining bevosita aloqasi yo‘qligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mazkur hodisalar orasida tashqi kuchlarning "soxta bayroq" usulidan foydalanayotgani aniq ko‘rinmoqda. Bu usul orqali dushmanlar Eron va uning qo‘shni davlatlari o‘rtasida sun’iy ravishda ixtiloflar yaratib, mintaqaviy barqarorlikni buzishga intilmoqda.
Xominaiy o‘z bayonotida bunday provokatsion harakatlar asosan sionistik kuchlar tomonidan rejalashtirilganini aytdi va bu orqali Isroil davlatini nazarda tutayotganini oshkor qildi. Uning ta’kidlashicha, dushmanlar mintaqada nima bo‘lmasin Eronni ayblashga va uning obro‘sini tushirishga harakat qilmoqda.
Bu esa xalqlar o‘rtasidagi ishonchni zaiflashtirish uchun qilingan aldashga asoslangan siyosatdir. Shuni alohida ta’kidlash kerakki, oliy rahbar kelgusi kunlarda shunga o‘xshash voqealar boshqa davlatlar hududida ham takrorlanishi mumkinligini istisno etmadi.
Agar bunday tenditsiya davom etsa, butun mintaqadagi siyosiy vaziyat yanada murakkablashib ketishi va yangi kelishmovchiliklarga sabab bo‘lishi ehtimoli yuqori. Shu bois, barcha davlatlar ogohlilikda bo‘lishi va bir-biriga ishonch bilan munosabatda bo‘lishi lozim.
Faqat shu yo‘l orqalagina sun’iy yaratilgan g‘alati holatlarning oldini olish va barqarorlikni saqlab qolish mumkin bo‘ladi.

Высший руководитель Ирана Муджабба Хомейни высказал свое мнение относительно недавних атак, произошедших на территории Турции и Омана, подчеркнув отсутствие прямой связи вооруженных сил Ирана с этими событиями. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в этих инцидентах явно прослеживается использование внешними силами метода «ложного флага». С помощью этого подхода противники стремятся искусственно создавать разногласия между Ираном и его соседними государствами, нарушая региональную стабильность.
В своем заявлении Хомейни отметил, что такие провокационные действия в основном планируются сионистскими силами, явно подразумевая под этим государство Израиль. По его словам, противники стремятся обвинить Иран во всем происходящем в регионе и подорвать его репутацию.
Это политика обмана, направленная на ослабление доверия между народами. Особо следует отметить, что высший руководитель не исключил возможности повторения подобных событий на территориях других стран в ближайшие дни.
Если такая тенденция продолжится, политическая ситуация во всем регионе может еще больше усложниться и привести к новым разногласиям. Поэтому все государства должны быть бдительны и относиться друг к другу с доверием.
Только таким путем можно предотвратить искусственно созданные странные ситуации и сохранить стабильность.