Eron inqirozi AQSH va Yevropa ittifoqlarini ajratmoqda
Eron hududida kuzatilayotgan keskinlashib borayotgan vaziyat G‘arb davlatlari o‘rtasida yangi siyosiy va harbiy ziddiyatlarning yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan uning Yevropadagi asosiy ittifoqchilari o‘rtasida strategik masalalar bo‘yicha qarashlar tobora uzoqlashib borayotgani kuzatuvchilar diqqatiga sazovardir. Ma’lum qilinishicha, AQSH hukumati ittifoqchi davlatlarni Hormuz bo‘g‘ozi xavfsizligini ta’minlash borasida faolroq ishtirok etishga chaqirgan.
Ushbu bo‘g‘ozi dunyo neft tashish yo‘llarining eng muhim va strategik nuqtalaridan biri hisoblanadi. Shu sababli, undagi har qanday beqarorlik butun dunyo energetika bozori uchun jiddiy xavf tug‘diradi.
Biroq, Germaniya hamda Yevropadagi qator boshqa davlatlar bu tashabbusga ehtiyotkorona munosabat bildirmoqda. Ularning fikricha, mazkur masala hozircha NATOning bevosita vazifalariga kirmaydi va alyansni qo‘shimcha yuklamoq kerak emas.
Ekspert Niko Lange bu borada o‘z xavotirlarini bildirib, vaziyat jiddiy va kutilmagan oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Donald Tramp tomonidan olib borilayotgan Eron bilan qarama-qarshilik siyosati NATO ichida chuqur inqirozni yuzaga keltirishi mumkin.
Bu mojaro nafaqat alyans ichidagi birdamlikni zaiflashtiradi, balki Ukrainaga oid loyihalar va AQSHning Yevropa xavfsizligiga bo‘lgan sodiqligini ham shubha ostiga qo‘yadi. Tahlilchilarga ko‘ra, agar tomonlar o‘rtasidagi kelishmovchiliklar davom etsa, bu NATO ichidagi hamkorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi, hattoki uzoq muddatli strategik rejalarga ham putur yetkazishi mumkin.
Shu tariqa, Eron atrofidagi vaziyat nafaqat mintaqaviy, balki global miqyosdagi siyosiy muvozanatga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Davlatlar o‘rtasidagi gaplashuvlar muvaffaqiyatli bo‘lmasa, kelajakda yanada jiddiy xavflar paydo bo‘lishi ehtimoli bor.

Обостряющаяся ситуация на территории Ирана становится причиной возникновения новых политических и военных противоречий между западными странами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно наблюдателей привлекает тот факт, что взгляды Соединенных Штатов Америки и их основных союзников в Европе по стратегическим вопросам все больше расходятся. Сообщается, что правительство США призвало страны-союзники более активно участвовать в обеспечении безопасности Ормузского пролива.
Этот пролив считается одной из важнейших и стратегических точек мировых путей транспортировки нефти. Поэтому любая нестабильность в нем создает серьезную угрозу для мирового энергетического рынка.
Однако Германия и ряд других европейских стран относятся к этой инициативе с осторожностью. По их мнению, данный вопрос пока не входит в прямые задачи НАТО, и альянс не следует дополнительно нагружать.
Эксперт Нико Ланге выразил обеспокоенность в этом вопросе, подчеркнув, что ситуация серьезна и может привести к непредвиденным последствиям. По его словам, проводимая Дональдом Трампом политика конфронтации с Ираном может вызвать глубокий кризис внутри НАТО.
Этот конфликт не только ослабляет единство внутри альянса, но и ставит под сомнение проекты, связанные с Украиной, и приверженность США европейской безопасности. По мнению аналитиков, если разногласия между сторонами продолжатся, это может негативно сказаться на сотрудничестве внутри НАТО и даже нанести ущерб долгосрочным стратегическим планам.
Таким образом, ситуация вокруг Ирана оказывает значительное влияние не только на региональный, но и на глобальный политический баланс. Если переговоры между государствами не увенчаются успехом, в будущем существует вероятность возникновения еще более серьезных угроз.