Eron AQSh va Isroilga katta harbiy zarba berdi
So‘nggi uch hafta davomida Eron AQSh va Isroilga qarshi muntazam harbiy amaliyotlar o‘tkazmoqda. Mutaxassislarning fikricha, Donald Tramp Eron bilan yuzaga kelgan mojaro vaqtida AQSh harbiylari uchun bu vaziyat nihoyasiga yetganini aytib, vaziyatni yumshatishga harakat qilgan.
21 mart kechasi Eron Isroil va AQSh harbiy bazalariga katta zarbalar berdi. Bu harakat "Haqqoniy va’da" nomi bilan atalmoqda.
Islom inqilobi muhofizlari korpusi ma’lumotlariga ko‘ra, AQShning Yaqin Sharqdagi 55 ta harbiy obyektlari "Qiyom" va "Imad" raketalari hamda uchuvchisiz apparatlar orqali nishonga olingan. Zarba berilgan hududlar orasida Isroilning Hayfa va Tel-Aviv shahar tumanlari ham bor edi.
Eronning harbiy hujumlari nafaqat harbiy obyektlarga, balki 9 ta davlatdagi 39 ta neftni qayta ishlash zavodi, gaz konlari va boshqa energetika infratuzilmalariga ham katta zarar yetkazdi. 22 mart kechasi ham zarbalar davom etdi.
Isroilning Arad shahrida o‘qqa tutilish natijasida 64 kishi jarohatlandi, ulardan biri besh yoshli qizaloq ham bor. The Wall Street Journal nashrining xabariga ko‘ra, Eron Hind okeanidagi Diyego-Garsiya bazasiga ham raketa zarbasi berdi.
Bu zarbalardan biri mudofaa tizimi tomonidan to‘xtatildi, ikkinchisi esa nishonga yetmadi. Shuningdek, AQShning Bag‘doddagi bazasida ham zarar yuzaga kelib, yong‘in chiqqan.
Bu vaziyatga javoban amerikaliklar Yaqin Sharqqa 2500 nafar dengiz piyodalarini yuborishga qaror qildi. Ularning asosiy vazifasi Fors ko‘rfazidagi strategik ahamiyatga ega orollar — Abu Muso, Keshm va ehtimol Xarkni nazorat qilishdir.
Shu bilan birga, Eron Larak oroli janubida Ho‘rmuz bo‘g‘ozini minalash operatsiyasini boshladi. Amerika tahlilchisi Jeffri Saksning fikricha, bu urush butun dunyo xavfsizligiga katta tahdid solmoqda.
Tramp va Netanyaxuning harakatlari jahon iqtisodiyotiga ham zarar yetkazishi mumkin. Ushbu holat mintaqa va butun dunyo siyosatini yangi strategik vaziyatga olib chiqishi ehtimoli mavjud.

Иран нанес мощный военный удар по США и Израилю
В течение последних трёх недель Иран регулярно проводит военные операции против США и Израиля. По мнению экспертов, Дональд Трамп, столкнувшись с конфликтом с Ираном, заявил, что ситуация для американских военных достигла предела, и пытался смягчить обстановку.
Ночью 21 марта Иран нанес крупные удары по военным базам Израиля и США. Эта операция получила название "Праведное обещание".
По данным Корпуса стражей исламской революции, 55 военных объектов США на Ближнем Востоке были поражены ракетами "Кийом" и "Имад", а также беспилотниками. Среди поражённых районов были города Хайфа и Тель-Авив в Израиле.
Военные атаки Ирана нанесли значительный ущерб не только военным объектам, но и 39 нефтеперерабатывающим заводам, газовым месторождениям и другой энергетической инфраструктуре в 9 странах. Ночью 22 марта удары продолжились.
В результате обстрела города Арад в Израиле пострадали 64 человека, среди них пятилетняя девочка. По сообщению издания The Wall Street Journal, Иран также нанес ракетный удар по базе Диего-Гарсия в Индийском океане.
Один из этих ударов был перехвачен системой ПВО, второй не достиг цели. Кроме того, на базе США в Багдаде произошёл пожар из-за повреждений.
В ответ американцы приняли решение направить на Ближний Восток 2500 морских пехотинцев. Их основная задача — контроль стратегически важных островов в Персидском заливе — Абу-Муса, Кешм и, возможно, Харки.
В то же время Иран начал операцию по минированию пролива Ормуз к югу от острова Ларак. По мнению американского аналитика Джеффри Сакса, эта война представляет серьёзную угрозу для безопасности всего мира.
Действия Трампа и Нетаньяху могут нанести ущерб мировой экономике. Существует вероятность, что эта ситуация приведёт регион и весь мир к новой стратегической обстановке.