Eron mudofaa vazirligi mamlakat janubidagi Bushehr shahri ustidan AQShga tegishli uchuvchisiz uchish apparatini o‘zining havo mudofaa tizimlari yordamida yo‘q qilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqeada urilib tushirilgan texnika AQShning eng zamonaviy MQ-9 Reaper droni bo‘lib, u nafaqat keng ko‘lamli razvedka ishlari uchun, balki aniq hujum o‘tkazish maqsadida ham ishlatiladi. Dronning hududdan chiqarib yuborilishi mintaqadagi siyosiy va harbiy keskinlikning yanada kuchayganidan dalolat beradi.
Mutaxassislar ushbu texnikaning qiymati uning konfiguratsiyasiga va qo‘shimcha jihozlariga qarab o‘zgarishini ta’kidlaydilar. Oddiy holatda bir dona MQ-9 dronining narxi o‘n olti million dollardan o‘ttiz million dollar oralig‘ida baholanadi.
Agar esa dronni boshqarish uchun mo‘ljallangan yer stansiyalari, maxsus aloqa tizimlari va boshqaruv uskunalari ham hisobga olinadigan bo‘lsa, butun kompleksning qiymati ellik million dollardan ortib, o‘ttizinchi yarim million dollargacha yetishi mumkin. AQSh havo kuchlarining o‘z hisob-kitoblariga ko‘ra, bunday dronlarning o‘rtacha narxi odatda o‘ttiz million dollar atrofida turadi.
Shu sababli, Bushehr osmonidagi ushbu hodisa shunchaki harbiy jihatdan emas, balki iqtisodiy nuqtai nazardan ham katta ahamiyatga ega. Qimmatbaho texnikaning yo‘qotilishi AQSh uchun jiddiy moliyaviy zarar demakdir.
Voqea oqibatlari kelajakda mintaqadagi kuchlar o‘rtasidagi munosabatlarga bevosita ta’sir ko‘rsatishi va yangi harakatlar zanjirini boshlab yuborishi mumkin. Hozirda dunyo hamjamiyati va siyosiy kuzatuvchilar vaziyatning qanday rivojlanishini diqqat bilan kuzatib borishmoqda.

Иран сбил современный американский дрон MQ-9 Reaper
Министерство обороны Ирана объявило, что с помощью своих систем ПВО сбило беспилотный летательный аппарат США над городом Бушер на юге страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сбитая техника — это самый современный американский дрон MQ-9 Reaper, который используется не только для масштабной разведки, но и для точечных ударов. Вывод дрона из строя свидетельствует о дальнейшем обострении политической и военной напряжённости в регионе.
Эксперты отмечают, что стоимость этой техники варьируется в зависимости от конфигурации и дополнительного оборудования. В обычном случае цена одного дрона MQ-9 оценивается в диапазоне от шестнадцати до тридцати миллионов долларов.
Если учитывать наземные станции управления, специальные коммуникационные системы и оборудование управления, стоимость всего комплекса может превысить пятьдесят миллионов долларов и достигать тридцати с половиной миллионов долларов. По оценкам ВВС США, средняя цена таких дронов обычно составляет около тридцати миллионов долларов.
Поэтому инцидент в небе над Бушером имеет большое значение не только с военной, но и с экономической точки зрения. Потеря дорогостоящей техники означает серьёзные финансовые убытки для США.
Последствия происшествия могут напрямую повлиять на отношения сил в регионе и запустить цепочку новых действий. В настоящее время мировое сообщество и политические наблюдатели внимательно следят за развитием ситуации.