Tramp Eron bilan muzokaralar samarali bo‘lganini aytdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron bilan o‘tkazilgan so‘nggi ikki kunlik muzokaralar juda samarali bo‘lganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ikki tomon o‘rtasidagi gaplashishlar taranglikni yumshatishga yordam beradi va yaqin kelajakda ijobiy natijalar kutilmoqda. Prezident bu jarayon hafta davomida ham davom etishini ma’lum qildi.
Bu xabar Vashingtonning yangi harbiy qarorlarni qabul qilishdan oldin diplomatiyaga yanada ko‘proq e’tibor qaratayotganini anglatadi. Axborot manbalariga ko‘ra, Amerika mudofaa vazirligi Eronning elektr stansiyalari va boshqa muhim energetika obyektlariga rejalashtirilgan zarbalarni besh kungacha kechiktirish bo‘yicha ko‘rsatma oldi.
Bu qaror Trampning muzokaralar yaxshi kechayotgani haqidagi bayonotidan so‘ng qabul qilindi. Ma’muriyat hozircha qo‘shimcha choralar ko‘rishdan oldin gaplashishlar natijasini diqqat bilan kuzatmoqda.
Global energetika bozorlari bu yangilikka tezda javob qaytardi. Trampning so‘zlaridan keyin Brent markali neft narxi keskin tushib, o‘n to‘rt foizga arzonlashdi.
Yevropa mamlakatlarida esa gaz narxlari ham sakkiz foizdan oshiq miqdorda pasaydi. Savdogarlar va tahlilchilar Eronning energetika infratuzilmasiga nisbatan xavf darajasi hozircha kamayganini hisobga olib, bozorni tinchlantirdi.
Bu holat mintaqada urush xavfini kamaytirishga qaratilgan diplomatiya harakatlarining samaradorligini yana bir bor isbotladi. Kelgusi kunlarda vaziyatning qanday rivojlanishi dunyo hamjamiyatining diqqat markazida bo‘ladi.

Трамп заявил, что переговоры с Ираном прошли продуктивно
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп подчеркнул, что прошедшие за последние два дня переговоры с Ираном были очень продуктивными. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, диалог между двумя сторонами способствует снижению напряженности, и в ближайшем будущем ожидаются позитивные результаты. Президент также сообщил, что этот процесс продолжится в течение недели.
Это сообщение означает, что Вашингтон уделяет больше внимания дипломатии перед принятием новых военных решений. По данным источников, Министерство обороны США получило указание отложить запланированные удары по электростанциям и другим важным энергетическим объектам Ирана как минимум на пять дней.
Это решение было принято после заявления Трампа о том, что переговоры идут успешно. Администрация пока внимательно следит за результатами переговоров перед принятием дополнительных мер.
Глобальные энергетические рынки быстро отреагировали на эту новость. После слов Трампа цена нефти марки Brent резко упала, подешевев на четырнадцать процентов.
В странах Европы цены на газ также снизились более чем на восемь процентов. Торговцы и аналитики успокоили рынок, учитывая, что уровень угрозы энергетической инфраструктуре Ирана пока снизился.
Эта ситуация еще раз доказала эффективность дипломатических усилий, направленных на снижение риска войны в регионе. То, как будет развиваться ситуация в ближайшие дни, останется в центре внимания мирового сообщества.