Neft bozorida so‘nggi kunlarda e’tiborni jamlagan muhim voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro moliyaviy nashrlar ma’lumotlariga ko‘ra, Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron bilan olib borilayotgan muzokaralar samarali bo‘lgani haqida o‘zining e’lonini ochishidan jami yetti daqiqa oldin neft savdogarlari tomonidan shubhali fyuchers bitimlarini amalga oshirilgan. Ushbu qisqa vaqt oralig‘idagi harakatlar neft narxida keskin o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi va bozor ishtirokchilarida katta shovqin uyg‘otdi.
Prezidentning xabari Vashington vaqtiga ko‘ra ertalab soat yettidan to‘rt daqiqa o‘tib e’lon qilindi. Biroq, shu vaqtgacha bo‘lgan ikki daqiqa ichida Nyu-York birjasida Brent va WTI nefti bo‘yicha umumiy qiymati yarmidan oshib ketgan yarim milliard dollarga yaqin bitimlar amalga oshirilgani aniqlandi.
Prezidentning so‘zi eshitilishi bilan darhol neft narxi pastga tushib, fond bozori indekslari esa ko‘tarila boshladi. Keyinchalik Eron tomoni muzokaralar hali ham davom etmayotganini tasdiqlagach, birja ko‘rsatkichlari yana pasayib, neft narxi qaytadan oshdi.
Bu holat global savdodagi tezkorlik va hassoslikni aniq namoyon etdi. Kuzatuvchilar bu bitimlarning oldindan kelishilganligini yoki tasodifiy bo‘lishini aniqlash qiyin ekanini ta’kidlamoqda.
Tahlilchilar tanlangan vaqtning juda aniq ekanligi sababli kimdir katta foyda ko‘rgan bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Oq uy matbuot kotibi o‘rinbosari esa insayderlik ma’lumotlari asosida noqonuniy foyda olinishi haqidagi gumonlarni rad etib, ma’muriyatning asosiy maqsadi xalq manfa’atini himoya qilish ekanini bildirdi.
Ushbu voqea nafaqat neft bozoridagi noaniqlikni, balki dunyo energetika savdosida qabul qilinayotgan qarorlarning qanchalik tez va jiddiy bo‘lishini yana bir bor ko‘rsatib o‘tdi.

До объявления Трампа на нефтяном рынке были совершены подозрительные сделки
В последние дни на нефтяном рынке произошло важное событие, привлёкшее пристальное внимание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным международных финансовых изданий, всего за семь минут до того, как президент США Дональд Трамп сделал заявление об успешности переговоров с Ираном, нефтяные трейдеры совершили подозрительные фьючерсные сделки. Эти действия в столь короткий промежуток времени привели к резким изменениям цен на нефть и вызвали большой резонанс среди участников рынка.
Сообщение президента было опубликовано в 7:04 по времени Вашингтона. Однако выяснилось, что за две минуты до этого на Нью-Йоркской фондовой бирже были совершены сделки с нефтью Brent и WTI на общую сумму, превышающую половину миллиарда долларов.
Сразу после того, как прозвучали слова президента, цена на нефть упала, а индексы фондового рынка начали расти. Позже, когда иранская сторона подтвердила, что переговоры всё ещё продолжаются, биржевые показатели снова снизились, а цена на нефть вновь выросла.
Этот случай ярко продемонстрировал скорость и чувствительность глобальной торговли. Наблюдатели отмечают, что трудно определить, были ли эти сделки заранее согласованы или случайны.
Аналитики указывают, что из-за чрезвычайно точного выбора времени кто-то мог получить значительную прибыль. Заместитель пресс-секретаря Белого дома опроверг подозрения в получении незаконной прибыли на основе инсайдерской информации и заявил, что главной целью администрации является защита интересов народа.
Это событие не только подчеркнуло неопределённость на нефтяном рынке, но и ещё раз показало, насколько быстро и серьёзно принимаются решения в мировой энергетической торговле.