Yaqinda Isroilning Ynet nashri tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi AQSh elchisi Stiv Uitkoff bilan uchrashuvda Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomanaiy Vashington bilan muloqotni boshlashga rozilik berganini aytgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xabarga asosan, agar Tehronning qo‘yilgan talablari to‘liq bajarilsa, ikki davlat o‘rtasidagi muzokaralar tez sur’atlarda oldinga siljishi mumkin. Hozircha ushbu bayonot Eron tomonidan rasman tasdiqlanmagan.
Bu holat xalqaro siyosatda katta e’tibor uyg‘otmoqda. Mazkur da’vo ikki tomonning bir-biriga zid ochiq bayonotlari fonida o‘z aksini topmoqda.
Avvalroq AQSh prezidenti Donald Tramp Vashington o‘zi hurmatli va vazmin deb ta’riflagan nomi oshkor etilmagan eronlik shaxs bilan aloqada bo‘lganini ma’lum qilgan edi. U tomonlar kelajakda imzolanishi mumkin bo‘lgan kelishuvning qariyb o‘n besh bandi bo‘yicha dastlabki tushunchaga erishganini ta’kidladi.
Biroq, prezident Tramp ushbu suhbatda Mojtaba Xomanaiyning ishtirok etmaganini alohida qayd etdi. Boshqa manbalarda esa Eron parlamenti spikeri Muhammad Boqir G‘olibof ehtimoliy muloqot vakili sifatida tilga olindi.
Isroil manbalariga tayanib, Axios nashri vositachilar Islomobodda AQSh yuqori martabali amaldorlari ishtirok etishi mumkin bo‘lgan uchrashuvni tayyorlayotganini yozdi. Shunga qaramay, G‘olibof har qanday muzokara borligini rad etib, bu xabarlarni moliya va neft bozorlarini manipulyatsiya qilishga qaratilgan soxta yangiliklar deb atagan.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi ham o‘tgan yilning fevral oyining oxiridan keyin Qo‘shma Shtatlar bilan bevosita muzokaralar bo‘lgani haqidagi xabarlarni rad etdi. Ular Tehron vositachi davlatlar orqali yetkazilgan xabarlarga hali javob bermaganini aytdi.
Ushbu inkorlar Eron, Qo‘shma Shtatlar va Isroil o‘rtasidagi jangaruvchilik mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirib yuborayotgan va haqiqatan ham biror diplomatik kanal ochiqmi yoki yo‘qmi degan savol javobsiz qolayotgan bir vaqtda yangramoqda. Siyosiy vaziyatning noaniqligi mintaqada tinchlik va barqarorlik uchun katta xavf tug‘dirmoqda.

Лидер Ирана согласился начать переговоры с США
Согласно информации, опубликованной недавно израильским изданием Ynet, министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи на встрече с послом США Стивом Уиткоффом заявил, что новый верховный лидер Ирана Мохтаба Хомейни дал согласие на начало диалога с Вашингтоном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению, если требования Теграна будут полностью выполнены, переговоры между двумя странами могут быстро продвинуться вперед. На данный момент это заявление официально не подтверждено иранской стороной.
Этот факт вызывает большой интерес в международной политике. Указанное утверждение проявляется на фоне противоречивых публичных заявлений обеих сторон.
Ранее президент США Дональд Трамп сообщил, что Вашингтон поддерживал связь с неким иранским лицом, чье имя не было разглашено, но которое он охарактеризовал как уважаемое и рассудительное. Он подчеркнул, что стороны достигли предварительного понимания по почти пятнадцати пунктам соглашения, которое может быть подписано в будущем.
Однако президент Трамп особо отметил, что Мохтаба Хомейни не участвовал в этом разговоре. В других источниках как возможный представитель для диалога упоминался спикер иранского парламента Мухаммад Бакир Калбаф.
Опираясь на израильские источники, издание Axios написало, что посредники готовят встречу в Исламабаде с участием высокопоставленных американских чиновников. Тем не менее, Калбаф опроверг наличие каких-либо переговоров, назвав эти сообщения фейковыми новостями, направленными на манипулирование финансовыми и нефтяными рынками.
Пресс-секретарь МИД Ирана также опроверг сообщения о прямых переговорах с Соединенными Штатами после конца февраля прошлого года. Он заявил, что они еще не ответили на сообщения, переданные Теграну через посреднические государства.
Эти опровержения звучат в то время, когда напряженность между Ираном, Соединенными Штатами и Израилем усиливает региональную нестабильность, а вопрос о том, открыт ли действительно какой-либо дипломатический канал или нет, остается без ответа. Неопределенность политической ситуации создает серьезную угрозу для мира и стабильности в регионе.