Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif mintaqadagi halokatli vaziyatni bartaraf etish va tinchlik barqarorligini ta’minlash maqsadida o‘z mamlakatiga qulay sharoit yaratishga tayyor ekanini xalqqa yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Pokiston Yaqin Sharqdagi kelishmovchiliklarni hal qilishga qaratilgan har qanday samimiy va amaliy muzokaralarni qo‘llab-quvvatlaydi. Bosh vazir o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida urushni tugatish yo‘lidagi muloqotlarni davom ettirish bo‘yicha ko‘rsatilayotgan sa’y-harakatlarni yuqori baholadi.
Shu bilan birga, Pokiston Tashqi ishlar vazirligi ommaviy axborot vositalariga murojaat qilib, xalqni turli baxs va taxminlardan tiyilishga chaqirdi. Rasmiylar jiddiy va tekshirilgan ma’lumotlarni kutib olishni tavsiya etmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, kelasi haftaning o‘n uch kunida AQSH prezidenti Donald Tramp Eron vakillari bilan uchrashuv tashkil etilishi mumkinligini e’lon qildi. Ushbu jarayon doirasida energetika obyektlariga bo‘layotgan hujumlar uchun besh kunlik tanaffus e’lon qilindi.
Prezident so‘zlariga ko‘ra, AQShdan maxsus elchi Stiv Uitkoff va Jared Kushner Erondagi yetakchilar bilan muhim muloqotni amalga oshirgan. Biroq, Tehron rasmiylari hozirda Vashington bilan har qanday to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar olib borilganini inkor etishmoqda.
Xalqaro manbalarga ko‘ra, so‘nggi kunlarda Turkiya, Misr va Pokiston kabi davlatlar tinchlik vaziyatini yaxshilash uchun vositachi sifatida faol ishtirok etmoqda. Mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari e’tiborini jalb qilgan xabarlarga ko‘ra, Islomobod AQSH delegatsiyasi qatnashishi mumkin bo‘lgan kelajakdagi muzokaralar uchun eng qulay va ehtimoliy manzil sifatida ko‘rib chiqilmoqda.
Bu xabar mintaqadagi tinchlikparvar kuchlar uchun yangi umid bag‘ishladi. Pokiston hukumati o‘z hududida tashkil etiladigan uchrashuvlar uchun barcha zarur sharoitlarni yaratishga tayyorligini yana bir bor tasdiqladi.
Mintaqada barqarorlik o‘rnatish uchun barcha tomonlarning birgalikda harakat qilishi va o‘zaro ishonchni mustahkamlashi juda muhim ahamiyatga ega. Kelajak kunlarda tashqi siyosat sohasidagi bu qadamlar Yaqin Sharqdagi vaziyatga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Премьер-министр Пакистана заявил о готовности обеспечить мир в регионе
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф сообщил народу о готовности создать благоприятные условия в своей стране для устранения катастрофической ситуации в регионе и обеспечения стабильности мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Пакистан поддерживает любые искренние и практические переговоры, направленные на разрешение конфликтов на Ближнем Востоке. Премьер-министр высоко оценил усилия по продолжению диалога, направленного на прекращение войны, на своей странице в социальной сети.
В то же время Министерство иностранных дел Пакистана обратилось к средствам массовой информации с призывом воздерживаться от различных споров и предположений. Официальные лица рекомендуют ожидать серьезной и проверенной информации.
Сообщается, что в течение тринадцати дней следующей недели президент США Дональд Трамп объявил о возможной встрече с представителями Ирана. В рамках этого процесса был объявлен пятнадцатидневный перерыв в атаках на энергетические объекты.
По словам президента, специальный посланник США Стив Уиткофф и Джаред Кушнер провели важные переговоры с лидерами Ирана. Однако официальные лица Тегерана в настоящее время отрицают любые прямые контакты с Вашингтоном.
По данным международных источников, в последние дни такие страны, как Турция, Египет и Пакистан, активно участвуют в качестве посредников для улучшения ситуации с миром. Согласно сообщениям, привлекшим внимание местных и международных СМИ, Исламабад рассматривается как наиболее удобное и вероятное место для будущих переговоров с участием делегации США.
Эта новость вселила новую надежду в миролюбивые силы региона. Правительство Пакистана вновь подтвердило свою готовность создать все необходимые условия для проведения встреч на своей территории.
Для установления стабильности в регионе крайне важно, чтобы все стороны действовали совместно и укрепляли взаимное доверие. В ближайшие дни ожидается, что эти шаги в области внешней политики окажут положительное влияние на ситуацию на Ближнем Востоке.