Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches so‘nggi paytlar Yaqin Sharqda, xususan G‘azo sektorida sodir bo‘layotgan voqealar munosabati bilan Isroil yetakchisi Benyamin Netanyaxuni keskin tanqid ostiga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniya parlamenti oldida so‘zlagan nutqida u Isroilning Livanda ham, G‘azoda ham ko‘rsatayotgan harbiy bosqinini bir-biriga o‘xshash deb atadi va bu yo‘l mintaqada yanada katta beqarorlikka olib kelishi mumkinligini ogohlantirdi. Sanchesning ta’kidlashicha, hozirgi davrdagi harbiy yondashuv faqatgina taranglikni kuchaytirib qolmay, balki insoniyat uchun hal qiluvchi bo‘lgan iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan e’tiborni ham chalg‘itmoqda.
U urushni noqonuniy, mantiqsiz va jiddiy xato deb baholab, bunday adolatsiz jarayonlar oldida sukut saqlashni oddiy ehtiyotkorlik emas, balki qo‘rqoqlik bilan barobar deb hisobladi. Ispaniya hukumati mojaro yuzasidan o‘z ritorikasini tobora kuchaytirib bormoqda va bu holatda ovoz chiqarmaslik moliyaviy yoki siyosiy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkinligini aytib o‘tdi.
Bosh vazir shuningdek, AQSh va Isroilning Eronga qarshi qabul qilayotgan choralarining keskinlashuvi ham vaziyatni yanada murakkablashtirayotganini ta’kidladi. Uning fikricha, allaqachon mo‘rt holatga tushgan mintaqaviy vaziyat bu qo‘shimcha bosimlar orqali yanada alangalanib, keng ko‘lamli inqirozga aylanish xavfi ortmoqda.
Dunyo yetakchilari va xorijiy kuchlar bu jarayonni nazoratga olishi, tinchlik yo‘llarini qo‘llab-quvvatlashi va insoniy ofatlarning oldini olishi lozim. Aks holda, Yaqin Sharqdagi to‘lqinning butun dunyoga tarqalishi va uzoq muddatli barqirolar paydo bo‘lishi kuzatilishi mumkin.
Ispaniya bosh vaziri o‘z nutqida tinchlik va adolatga asoslangan yechimlarni qo‘llab-quvvatlashni barcha davlatlar uchun majburiyat deb biladi va kelajakda xato qadamlardan saqlanish uchun hozirgi lahzadan to‘g‘ri foydalanishni so‘raydi.

Санчес резко раскритиковал Нетаньяху, назвав войну бессмысленной
Премьер-министр Испании Педро Санчес в последнее время подверг резкой критике лидера Израиля Биньямина Нетаньяху в связи с событиями, происходящими на Ближнем Востоке, особенно в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выступая перед парламентом Испании, он назвал военные действия Израиля как в Ливане, так и в Газе схожими и предупредил, что этот путь может привести к еще большей нестабильности в регионе. По словам Санчеса, нынешний военный подход не только усиливает напряженность, но и отвлекает внимание от решения экономических, социальных и экологических проблем, имеющих решающее значение для человечества.
Он оценил войну как незаконную, бессмысленную и серьезную ошибку, посчитав молчание перед лицом таких несправедливых процессов не простой осторожностью, а трусостью. Правительство Испании все более усиливает свою риторику по поводу конфликта и отметило, что в данной ситуации молчание может привести к финансовым или политическим потерям.
Премьер-министр также подчеркнул, что обострение мер США и Израиля против Ирана еще больше усложняет ситуацию. По его мнению, уже хрупкое региональное положение под воздействием этого дополнительного давления может еще больше разгореться, и возрастает риск перехода в масштабный кризис.
Мировые лидеры и иностранные силы должны взять этот процесс под контроль, поддержать пути мира и предотвратить гуманитарные катастрофы. В противном случае можно наблюдать распространение волнений на Ближнем Востоке по всему миру и возникновение долгосрочных потрясений.
Премьер-министр Испании в своей речи считает поддержку решений, основанных на мире и справедливости, обязанностью всех государств и призывает использовать текущий момент правильно, чтобы избежать ошибок в будущем.