Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp ilmiy va texnologik maslahat kengashiga dunyodagi eng yirik korporatsiyalar rahbarlarini tayinladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi tuzilgan bu jamoa tarkibiga Meta ijtimoiy tarmog‘i boshqaruvchisi Mark Sukerberg, zamonaviy kompyuter chiplari ishlab chiqaruvchi Nvidia kompaniyasi rahbari Jensen Xuan hamda Oracle xalqaro yirik ishlab chiqaruvchi tashkilot hammuassisi Larri Ellison kirdi. Ushbu mutaxassislar kelgusi yillarda davlatning raqamli texnologiyalar sohasidagi siyosatini shakllantirish va yangiliklarni joriy etishda prezidentga bevosita maslahat beradi.
Ilm-fan va texnologiyalar bo‘yicha PCAST hamraislari sifatida Tramp ma’muriyatida sun’iy intellekt va kriptovalyuta sohalari uchun mas’ul bo‘lgan Devid Saks hamda texnologik maslahatchi Maykl Krasios faoliyatini davom ettiradi. Bu kengash tarkibida shuningdek, Google qidiruv tizimi hammuassisi Sergey Brin va Dell Texnologiyalar kompaniyasi asoschisi Maykl Dell kabi dunyoga mashhur innovatsion tashkilotlar vakillari ham bor.
Ushbu kadrlar orqali davlat boshqaruvi zamonaviy talablarga moslashadi. Trampning o‘tgan yilning mart oyida e’lon qilgan dastlabki ro‘yxati o‘n uch nafar mutaxassisdan iborat edi.
Hozirgi farmonga ko‘ra, kengash a’zolari soni kelajakda yigirma to‘rtdan oshmaydigan darajada yetkazilishi mumkin. Mark Sukerberg The Wall Street Journal nashriga bergan intervyusida sun’iy intellekt sohasida Amerika Qo‘shma Shtatlarining dunyoda yetakchi o‘ringa ega bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
U prezident kengashiga qo‘shilgani orqali bu ulkan maqsadga erishishda o‘z hissasini qo‘shishdan faxrlanib gapirdi. Trampning ilmiy va texnologik maslahat kengashi avvalgi davrda ham faoliyat yuritgan bo‘lsa-da, yangi tarkibga taniqli va tajribali soha rahbarlarini jalb qilinishi bilan uning ahamiyati yanada ortdi.
Bu qadam Amerika Qo‘shma Shtatlarining global miqyosdagi innovatsion rivojlanish va raqamli transformatsiyada yetakchilik maqsadlarini mustahkam qo‘llab-quvvatlaydi. Kengashning asosiy vazifasi mamlakatning kelgusi yillardagi texnologik raqobatbardoshligini ta’minlash va yangi g‘oyalarni hayotga tatbiq etishdir.

Трамп назначил крупнейших технологических гигантов мира в консультативный совет
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп назначил руководителей крупнейших корпораций мира в Научно-технологический консультативный совет. Об этом сообщает Zamin.uz.
В состав новой команды вошли глава социальной сети Meta Марк Цукерберг, руководитель компании Nvidia по производству современных компьютерных чипов Дженсен Хуанг и сооснователь крупной международной производственной организации Oracle Ларри Эллисон. Эти специалисты будут напрямую консультировать президента в формировании государственной политики в области цифровых технологий и внедрении инноваций в предстоящие годы.
В качестве сопредседателей PCAST по науке и технологиям в администрации Трампа продолжат свою работу Дэвид Сакс, отвечающий за сферы искусственного интеллекта и криптовалюты, а также технологический советник Майкл Крассиос. В состав совета также вошли представители всемирно известных инновационных организаций, такие как сооснователь поисковой системы Google Сергей Брин и основатель компании Dell Technologies Майкл Делл.
Благодаря этим кадровым решениям государственное управление адаптируется к современным требованиям. Перечень, объявленный Трампом в марте прошлого года, состоял из тринадцати специалистов.
Согласно текущему указу, количество членов совета в будущем может быть доведено до уровня не более двадцати четырех. Марк Цукерберг в интервью изданию The Wall Street Journal подчеркнул, что Соединенные Штаты могут занять лидирующие позиции в мире в области искусственного интеллекта.
Он с гордостью заявил, что присоединение к президентскому совету позволит внести свой вклад в достижение этой масштабной цели. Хотя Научно-технологический консультативный совет при Трампе действовал и в предыдущие периоды, его значение возросло благодаря привлечению известных и опытных руководителей отрасли в новый состав.
Этот шаг укрепляет поддержку целей Соединенных Штатов по лидерству в глобальном инновационном развитии и цифровой трансформации. Основной задачей совета является обеспечение технологической конкурентоспособности страны в предстоящие годы и внедрение новых идей на практике.