Isroil zarbasida Eron dengiz kuchlari qo‘mondoni halok bo‘ldi
Yaqin Sharqdagi siyosiy va harbiy vaziyat so‘nggi kunlarda yanada taranglashib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil tomonidan amalga oshirilgan aniq harbiy zarba natijasida Eron Islom inqilobi muhofizlari korpusining harbiy-dengiz kuchlari qo‘mondoni, admiral Alirizo Tangrisiy dunyodan o‘tdi. Ushbu voqea haqida Isroil mudofaa vaziri Izrael Kas o‘zining rasmiy bayonotida ma’lum qildi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, halok bo‘lgan admiral Ho‘rmoz bo‘g‘ozini minalashtirish va xalqaro kemalar harakatiga cheklovlar qo‘yishga qaratilgan operatsiyalarni bevosita boshqarib kelgan shaxs edi. Shu sababli Isroil tomoni ushbu zarbani oddiy hujum emas, balki strategik maqsadga ega bo‘lgan muhim amaliyot sifatida baholamoqda.
Isroil harbiy manbalarining xabar berishicha, yuqori martabali qo‘mondon Bandar-Abbos shahrida o‘tkazilayotgan maxfiy yig‘ilish paytida nishonga olingan. Aniq va oldindan rejalashtirilgan hujum natijasida u hamda bir qator boshqa yuqori lavozimli harbiylar yo‘q qilindi.
Izrael Kas ushbu operatsiyani Islom inqilobi muhofizlari korpusiga yo‘llangan keskin signal deb atab, Isroil mudofaa qo‘shinlari har qanday tahdidni bartaraf etishga va dushman kuchlarini izchil ravishda yo‘q qilishga tayyor ekanligini ta’kidladi. Ma’lumki, fevral oyining oxiridan boshlab AQSH va Isroilning Eronga qarshi harbiy bosimi kuchaygach, mintaqadagi vaziyat yanada chigallashdi.
Ho‘rmoz bo‘g‘ozi strategik ahamiyatga ega yo‘l sifatida yopilishi va u orqali o‘tayotgan kemalarga hujumlar boshlanganidan beri mojaro keskinlashdi. Hozirgacha kamida yigirma ikkita kema zarbaga uchragani qayd etilmoqda.
Fors ko‘rfazida hozirda uch ming ikki yuzga yaqin kema bo‘g‘ozi o‘tishini kutib to‘planib qolgan. Bu holat jahon logistikasi va energiya ta’minotiga jiddiy zarba berishi mumkin.
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Erondan bo‘g‘ozi toliq ochilishini talab qiluvchi ultimatum bergan holda bosim o‘tkazmoqda. Buning javobiy harakati sifatida Tehron rasmiylari o‘z navbatida yigirma besh mart kuni dushman hisoblanmagan davlatlarga tegishli kemalar uchun yo‘l ochiq ekanligini e’lon qilishdi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, Ho‘rmoz bo‘g‘ozi global energetika xavfsizligida hal qiluvchi ahamiyatga ega. Chunki dunyodagi neft zaxiralarining qariyb yigirma besh foizi va suyuq gazning o‘n foizi aynan shu yo‘l orqali tashiladi.
Hozirgi vaziyat nafaqat mintaqaviy, balki butun dunyo iqtisodiyotining barqarorligiga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Agar keskinlik yanada kuchaysa, bu butun jahon bozorlarida yangi inqiroz to‘lqinini keltirib chiqarish ehtimoldan xoli emas.

Командующий ВМС Ирана погиб в результате израильского удара
Политическая и военная обстановка на Ближнем Востоке в последние дни еще более обострилась. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате точечного военного удара, нанесенного Израилем, погиб командующий военно-морскими силами Корпуса стражей Исламской революции Ирана адмирал Алиреза Тангриси. Об этом событии в своем официальном заявлении сообщил министр обороны Израиля Израэль Кас.
По словам министра, погибший адмирал непосредственно руководил операциями по минированию Ормузского пролива и введению ограничений на движение международных судов. Поэтому израильская сторона оценивает этот удар не как обычное нападение, а как важную операцию со стратегической целью.
Как сообщают израильские военные источники, высокопоставленный командир был обстрелян во время тайного собрания в городе Бандар-Аббас. В результате точечной и заранее спланированной атаки он, а также ряд других высокопоставленных военных были уничтожены.
Израэль Кас назвал эту операцию жестким сигналом для Корпуса стражей Исламской революции и подчеркнул готовность израильских вооруженных сил устранять любые угрозы и последовательно уничтожать силы противника. Известно, что с конца февраля ситуация в регионе еще более усложнилась после усиления военного давления США и Израиля на Иран.
Конфликт обострился после того, как Ормузский пролив, имеющий стратегическое значение как транспортный путь, был закрыт и начались нападения на проходящие через него суда. На данный момент зафиксировано, что под удар попало как минимум двадцать два судна.
В Персидском заливе сейчас скопилось около трех тысяч двухсот судов, ожидающих прохождения через пролив. Эта ситуация может нанести серьезный удар по мировой логистике и энергоснабжению.
Администрация президента Соединенных Штатов Дональда Трампа оказывает давление на Иран, выдвинув ультиматум с требованием полного открытия пролива. В ответ на это иранские официальные лица, в свою очередь, 25 марта объявили о том, что путь открыт для судов, принадлежащих государствам, не считающимся врагами.
Эксперты подчеркивают, что Ормузский пролив имеет решающее значение для глобальной энергетической безопасности. Ведь именно через этот путь транспортируется почти двадцать пять процентов мировых запасов нефти и десять процентов сжиженного газа.
Текущая ситуация может оказать серьезное влияние не только на региональную, но и на стабильность мировой экономики в целом. Если напряженность将进一步 усилится, это может вызвать новую волну кризиса на мировых рынках.