Tramp Eron bilan to‘qnashuvga tayyorgarlik ko‘rish uchun minglab askarni jo‘natmoqda
Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyat yangi va xavfli bosqichga kirib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo jamoatchiligi diqqati Tehron va Vashington o‘rtasidagi keskinlashgan munosabatga qaratilgan bo‘lsa, Amerika Qurolli Kuchlari boshqarmasi, ya’ni Pentagonning qabul qilayotgan qarorlari vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda. Nufuzli xorijiy nashrlar, jumladan Nyu York Tayms va Ryuters agentligi Pentagonning maxfiy buyrug‘i haqida e’lon qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, prezident Donald Tramp Eron bilan bo‘layotgan to‘qnashuvda kengroq harbiy imkoniyatlar yaratish maqsadida mintaqaga qo‘shimcha ikki mingdan to‘rt minggacha askar jo‘natmoqda. Bu jarayonning qiziq jihati shundaki, katta miqyosdagi harbiy safarbarlik prezidentning tinchlik haqidagi so‘zlariga qarama-qarshi olib borilmoqda.
Tramp Tehron bilan hozirning o‘zida kelishuv imkoniyatlarini muhokama qilayotganini ta’kidlamoqda. Vashington 15 banddan iborat maxsus talablar paketini Eronga taqdim etgan va urushni to‘xtatishga intilmoqda.
Biroq, diplomatik gaplarga qaramay, Epik g‘azab nomli harbiy operatsiyaga allaqachon ellik mingdan ortiq jangchilar jalb etilgan. Bu safar oddiy bo‘linmalar emas, balki amerikalik armiya elitasi safga tortilgan.
Sakkiz yuzinchi havo-desant diviziyasi va o‘ninchi tog‘li piyoda askarlaridan iborat bo‘linmalar jangovar vazifalarga tayyor. Harbiy tahlilchilarning fikricha, AQSH qo‘shinlarining asosiy maqsadi Eron iqtisodiyotining hayotiyligini ta’minlovchi Xarq oroliga hujum qilish bo‘lishi mumkin.
Bu orol Eron neft eksportining qariyb to‘qson foizini tashkil etadi. Uni egallab olish Tehronni moliyaviy jihatdan tiz cho‘ktirish demakdir.
Biroq, bu strategiya xavfli tomonlarga ham ega. Orol Ho‘rmuz bo‘g‘ozidan sakkiz yuz kilometr uzoqda joylashgan bo‘lib, u yerda joylashgan askarlar Eron raketalari uchun oson nishonga aylanishi mumkin.
Amerika xalqi esa boshqaruvning bu qarorlarini keskin tanqid qilmoqda. So‘rovnomalar natijalariga ko‘ra, aholining yettix foizi qo‘shimcha harbiy zarbalarga qarshi ekanligini bildirmoqda.
Amerikaliklar o‘z vatanparvar askarlarining tog‘li hududlarda partizanlarning tuzog‘iga tushib qolishidan va behuda qurbon bo‘lishidan xavotirda. Ijtimoiy tarmoqlarda askarlarni o‘limga jo‘natmaslikni talab qiluvchi fikrlar ko‘payib boradi.
Sizningcha, AQSHning bu qadami haqiqiy urushga tayyorgarlikmi yoki Eronni muzokaralar stoliga o‘tirishga majburlash uchun qo‘llanilayotgan siyosiy bosimmi? Kelajak voqealar shuni ko‘rsatadi.

Трамп отправляет тысячи солдат для подготовки к столкновению с Ираном
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке вступила в новую и опасную фазу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Если внимание мировой общественности сосредоточено на обострившихся отношениях между Тегераном и Вашингтоном, то решения, принимаемые командованием Вооруженных сил США, то есть Пентагоном, лишь усугубляют ситуацию. Авторитетные зарубежные издания, включая The New York Times и агентство Reuters, сообщили о секретном приказе Пентагона.
По имеющимся данным, президент Дональд Трамп направляет в регион дополнительные от двух до четырех тысяч солдат с целью создания более широких военных возможностей для конфликта с Ираном. Интересной стороной этого процесса является то, что масштабная военная мобилизация проводится вопреки словам президента о мире.
Трамп подчеркивает, что в настоящее время обсуждаются возможности достижения соглашения с Тегераном. Вашингтон представил Ирану специальный пакет требований из 15 пунктов и стремится остановить войну.
Однако, несмотря на дипломатические заявления, к военной операции под названием «Эпический гнев» уже привлечено более пятидесяти тысяч бойцов. На этот раз в строй приведены не обычные подразделения, а элита американской армии.
Подразделения 82-й воздушно-десантной дивизии и 10-й горной пехоты готовы к выполнению боевых задач. По мнению военных аналитиков, основной целью американских войск может быть атака на остров Харк, обеспечивающий жизнеспособность экономики Ирана.
Этот остров составляет почти девяносто процентов экспорта иранской нефти. Его захват означал бы финансовое разрушение Тегерана.
Однако эта стратегия имеет и опасные стороны. Остров расположен в восьмисот километрах от Ормузского пролива, и размещенные там солдаты могут стать легкой мишенью для иранских ракет.
Американский народ же резко критикует эти решения руководства. Согласно результатам опросов, семьдесят процентов населения высказываются против дополнительных военных ударов.
Американцы обеспокоены тем, что их патриотичные солдаты могут попасть в засаду партизан в горных районах и погибнуть напрасно. В социальных сетях все чаще звучат призывы не отправлять солдат на смерть.
Как вы считаете, является ли этот шаг США подготовкой к реальной войне или политическим давлением с целью заставить Иран сесть за стол переговоров? Время покажет.