Isroil zarbasida Eronning yuqori martabali admirali halok bo‘ldi
Yaqin Sharqdagi siyosiy va harbiy vaziyat yaqinda yanada keskinlashib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil davlati tomonidan amalga oshirilgan aniq harbiy zarba natijasida Eron Islom inqilobi muhofizlari korpusining dengiz kuchlari qo‘mondoni bo‘lgan admiral Alirizo Tangrisiy halok bo‘ldi. Bu muhim voqea haqida Isroil mudofaa vaziri Israel Kas o‘zining rasmiy bayonotida xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, admiral Tangrisiy Ho‘rmoz bo‘g‘ozini minalashtirish va xalqaro savdo kemalarining harakatiga cheklovlar qo‘yish bo‘yicha rejalashtirilgan operatsiyalarga bevosita rahbarlik qilgan shaxs hisoblanadi. Shu sababli, uning o‘limi strategik jihatdan juda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan zarba sifatida baholanmoqda.
Isroil harbiy manbalarining ma’lumotlariga asosan, yuqori martabali qo‘mondon Bandar-Abbos shahrida o‘tkazilayotgan maxfiy yig‘ilish paytida nishonga olindi. Aniq rejalashtirilgan hujum tufayli u va uning yonida bo‘lgan bir qancha boshqa harbiy xodimlar o‘limga uchragani aytilmoqda.
Isroil mudofaa vaziri ushbu harakatni Eron Islom inqilobi muhofizlari korpusiga yo‘llangan ogohlantiruvchi signal deb ta’kidladi va Isroil qurolli kuchlari har qanday tahdidga qarshi chiqishga va dushmanlarni izchil yo‘q qilishga tayyor ekanligini bildirdi. Eslatib o‘tamiz, fevral oyining oxiridan boshlab AQSH va Isroilning Eronga qarshi harbiy faoliyati kuchaygach, mintaqadagi vaziyat yanada chigallashdi.
Ho‘rmoz bo‘g‘ozi strategik ahamiyatga ega suv yo‘lida hujumlar boshlanganidan beri kamida yigirma ikkita kema zarbaga uchragani qayd etilgan. Hozirgi kunda Fors ko‘rfazida uch ming ikki yuzdan ortiq kema bo‘g‘oza kirishga qo‘yib, to‘planib qolgan holatda.
Bu vaziyat global logistika tizimi va dunyo energiya ta’minotiga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. AQSH prezidenti Donald Tramp boshchiligidagi ma’muriyat Erondan bo‘g‘ozi qayta ochishni talab qilgan ultimatum bergan holda bosim o‘tkazmoqda.
Shu bilan birga, Tehron rasmiylari yigirma besh mart kuni o‘zlarini dushman deb hisoblamaydigan davlatlarga tegishli kemalar uchun yo‘l ochiq ekanligini rasman e’lon qildilar. Mutaxassislar ta’kidlashicha, Ho‘rmoz bo‘g‘ozi jahon energetika xavfsizligida hal qiluvchi o‘rinni tutadi.
Chunki dunyodagi neft zaxiralarining deyarli yarmidan oshigi va suyultirilgan gazning katta qismi aynan shu yo‘l orqali tashiladi. Hozirgi keskinlik nafaqat mintaqaviy, balki butun dunyo iqtisodiyotining barqarorligiga ham jiddiy tahdid solmoqda.
Agar vaziyat yanada o‘zgarishsa, bu global bozorlarda yangi iqtisodiy inqirozni keltirib chiqarishi ehtimoldan xoli emas.

Высокопоставленный иранский адмирал погиб в результате израильского удара
Политическая и военная ситуация на Ближнем Востоке в ближайшее время еще более обострилась. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате точечного военного удара, нанесенного государством Израиль, погиб командующий военно-морскими силами Корпуса стражей Исламской революции Ирана адмирал Алиреза Тангрисий. Об этом важном событии сообщил министр обороны Израиля Исраэль Кас в своем официальном заявлении.
По его словам, адмирал Тангрисий непосредственно руководил запланированными операциями по минированию Ормузского пролива и введению ограничений на движение международных торговых судов. Поэтому его гибель оценивается как удар, имеющий стратегически важное значение.
Согласно данным израильских военных источников, высокопоставленный командир был обстрелян во время тайного совещания в городе Бандар-Аббас. Благодаря тщательно спланированной атаке, как сообщается, он и несколько других военных чиновников, находившихся рядом с ним, погибли.
Министр обороны Израиля подчеркнул, что это действие является предупреждающим сигналом для Корпуса стражей Исламской революции Ирана, и заявил о готовности вооруженных сил Израиля противостоять любой угрозе и последовательно уничтожать врагов. Напоминаем, что с конца февраля ситуация в регионе еще более усложнилась после усиления военной активности США и Израиля против Ирана.
С начала атак на стратегически важный водный путь Ормузского пролива было зафиксировано нападение как минимум на двадцать два судна. На сегодняшний день в Персидском заливе скопилось более трех тысяч двухсот судов, ожидающих разрешения на вход в пролив.
Эта ситуация может оказать серьезное негативное влияние на глобальную логистическую систему и мировое энергоснабжение. Администрация под руководством президента США Дональда Трампа оказывает давление, выдвинув ультиматум Ирану с требованием вновь открыть пролив.
В то же время официальные лица Тегерана официально объявили, что 25 марта путь открыт для судов государств, которые они не считают своими врагами. Эксперты подчеркивают, что Ормузский пролив играет решающую роль в мировой энергетической безопасности.
Поскольку именно через этот путь транспортируется более половины мировых запасов нефти и значительная часть сжиженного газа. Текущее обострение представляет серьезную угрозу не только для регионального, но и для стабильности мировой экономики в целом.
Если ситуация еще более изменится, это вполне может привести к новому экономическому кризису на глобальных рынках.