Qozog‘istonda ayollarning pensiyaga chiqish yoshini bosqichma-bosqich oshirish va uni erkaklar bilan tenglashtirish jarayoni davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vaziri o‘rinbosari Viktoriya Shegay ma’lum qildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, qonunchilikka muvofiq, ayollar uchun pensiya yoshi asta-sekinlik bilan 63 yoshga yetkaziladi.
Vazirlik vakilining ta’kidlashicha, ushbu o‘zgarish nafaqat ijtimoiy adolatni ta’minlash, balki kelajakdagi pensiya to‘lovlari miqdorini oshirish maqsadida amalga oshirilmoqda. Fuqaro pensiya jamg‘arma tizimida qancha uzoq vaqt faol bo‘lsa, uning kelgusida oladigan nafaqasi shunchalik yuqori bo‘ladi.
Shu bois, hukumat katta yoshdagi ayollarning bandligini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratmoqda. Xususan, tajribali xodimlarni ish bilan ta’minlashga ko‘maklashuvchi Kumush yosh dasturi ishga tushirilgan bo‘lib, unda ish beruvchilarga xodimlar maoshining bir qismini subsidiyalash imkoniyati yaratilgan.
Ayni damda Qozog‘istonda erkaklar 63 yoshda, ayollar esa 61 yoshda pensiyaga chiqish huquqiga ega. Biroq ayollar uchun pensiya yoshini oshirish jarayoni 2027 yil oxiriga qadar vaqtincha to‘xtatilgan.
2028 yildan boshlab esa bu jarayon qayta tiklanadi va har yili bosqichma-bosqich oshib boradi. Natijada 2031 yilga kelib, ayollar va erkaklar uchun pensiya yoshi bir xil, ya’ni 63 yosh etib belgilanadi.
Ushbu chora-tadbirlar mamlakat pensiya tizimining moliyaviy barqarorligini mustahkamlash va aholi farovonligini uzoq muddatli istiqbolda ta’minlashga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi. Davlat tomonidan ko‘rilayotgan bunday choralar mehnat bozorida tajribali mutaxassislarning o‘rnini saqlab qolish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashda muhim rol o‘ynaydi.

В Казахстане пенсионный возраст женщин поэтапно повышается
В Казахстане продолжается процесс поэтапного повышения пенсионного возраста для женщин и его уравнивания с мужским. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила заместитель министра труда и социальной защиты населения страны Виктория Шегай. Согласно официальным данным, в соответствии с законодательством пенсионный возраст для женщин постепенно будет доведен до 63 лет.
Представитель министерства отметила, что данное изменение осуществляется не только для обеспечения социальной справедливости, но и для увеличения размера будущих пенсионных выплат. Чем дольше гражданин остается активным в накопительной пенсионной системе, тем выше будет его будущая пенсия.
В связи с этим правительство уделяет особое внимание поддержке занятости женщин старшего возраста. В частности, запущена программа «Серебряный возраст», содействующая трудоустройству опытных работников, в рамках которой работодателям предоставляется возможность субсидирования части заработной платы сотрудников.
На данный момент в Казахстане мужчины имеют право выйти на пенсию в 63 года, а женщины — в 61 год. Однако процесс повышения пенсионного возраста для женщин временно приостановлен до конца 2027 года.
С 2028 года этот процесс будет возобновлен и будет ежегодно поэтапно повышаться. В результате к 2031 году пенсионный возраст для женщин и мужчин будет одинаковым, то есть составит 63 года.
Данные меры являются важным шагом, направленным на укрепление финансовой устойчивости пенсионной системы страны и обеспечение благосостояния населения в долгосрочной перспективе. Принимаемые государством меры играют важную роль в сохранении позиций опытных специалистов на рынке труда и их социальной поддержке.