AQSh va Eron vakillari Islomobodda muhim muzokaralarni boshlaydi
Yaqin soatlarda Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron o‘rtasida yuqori darajadagi muhim muzokaralar boshlanishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro axborot agentliklari tarqatgan xabarlarga ko‘ra, tomonlarning uchrashuvi Pokiston poytaxti Islomobod shahrida bo‘lib o‘tadi. Muzokaralar Toshkent vaqti bilan soat o‘n yettidan keyin start olishi rejalashtirilgan.
Ushbu diplomatik jarayon mintaqaviy xavfsizlik va ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni barqarorlashtirish nuqtai nazaridan katta ahamiyatga ega. Manbalar bergan ma’lumotlarga ko‘ra, tomonlar o‘zaro muloqotni ikki xil formatda olib borishni maqsad qilgan.
Dastlabki bosqichda muzokaralar kun tartibi va muhokama qilinadigan mavzular Pokiston rasmiylari vositachiligida muvofiqlashtiriladi. Shundan so‘ng, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron delegatsiyalari vakillari yuzma-yuz, ya’ni bevosita muloqotga kirishishi kutilmoqda.
Bu holat uzoq yillar davomida keskinlashib kelayotgan ikki tomonlama aloqalarda iliqlik va muayyan darajadagi yumshash alomatlari paydo bo‘layotganidan dalolat beradi. Siyosatshunoslar va xalqaro ekspertlar mazkur uchrashuvni ijobiy baholamoqda.
Ularning fikricha, ushbu muzokaralar davlatlar o‘rtasidagi ziddiyatlarni kamaytirish, xususan, yadroviy dastur va mintaqaviy xavfsizlik masalalarida o‘zaro tushunishga erishish yo‘lida muhim qadam bo‘lishi mumkin. Hozircha tomonlar mazkur uchrashuvning aniq natijalari yuzasidan rasmiy bayonot bermadi, biroq kuzatuvchilar diplomatik jarayonning borishini diqqat bilan kuzatib bormoqda.
Muzokaralar yakuni bo‘yicha tomonlar umumiy kelishuvga erishsa, bu nafaqat ikki davlat, balki butun mintaqa barqarorligi uchun ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi shubhasiz.

Представители США и Ирана начнут важные переговоры в Исламабаде
В ближайшие часы ожидается начало важных переговоров на высоком уровне между Соединенными Штатами Америки и Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщениям международных информационных агентств, встреча сторон пройдет в столице Пакистана, городе Исламабад. Переговоры планируется начать после семнадцати часов по ташкентскому времени.
Данный дипломатический процесс имеет большое значение с точки зрения региональной безопасности и стабилизации отношений между двумя государствами. По данным источников, стороны намерены вести взаимный диалог в двух форматах.
На начальном этапе повестка дня и темы для обсуждения будут согласованы при посредничестве официальных лиц Пакистана. После этого ожидается, что представители делегаций Соединенных Штатов Америки и Ирана вступят в очный, то есть прямой диалог.
Эта ситуация свидетельствует о появлении признаков потепления и определенного уровня смягчения в двусторонних отношениях, которые обострялись на протяжении многих лет. Политологи и международные эксперты положительно оценивают данную встречу.
По их мнению, эти переговоры могут стать важным шагом на пути к уменьшению противоречий между государствами, в частности, к достижению взаимопонимания по вопросам ядерной программы и региональной безопасности. На данный момент стороны не сделали официальных заявлений относительно конкретных результатов встречи, однако наблюдатели внимательно следят за ходом дипломатического процесса.
Если по итогам переговоров стороны придут к общему соглашению, это, несомненно, окажет положительное влияние не только на два государства, но и на стабильность всего региона.