Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat yana bir bor keskin tus oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Ho‘rmuz bo‘g‘ozida dengiz blokadasi boshlanganini e’lon qilib, Eronga nisbatan qat’iy bayonot bilan chiqdi. Prezident Vashington tomoni Eronning mintaqadagi harakatlariga qarshi keskin choralar ko‘rishga tayyorligini va zaruriyat tug‘ilsa, eng og‘ir ssenariylarni ham istisno qilmasligini bildirdi.
Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida AQSH harbiy-dengiz kuchlari bo‘g‘oz orqali o‘tayotgan barcha kemalar harakatini nazorat qilish va zarur bo‘lganda ularni to‘sish jarayonini boshlaganini ma’lum qildi. Bu qaror mintaqadagi xavfsizlikka bo‘lgan tahdidlar hamda global savdo yo‘llarining barqarorligini ta’minlash zarurati bilan izohlandi.
AQSH tomoni Eronni xalqaro miqyosda tovlamachilikda ayblab, bo‘g‘oz atrofida minalar o‘rnatish ehtimolini jahon iqtisodiyotiga qaratilgan ochiq hujum deb baholadi. Muzokaralar jarayoni murakkabligicha qolmoqda.
Garchi ayrim yo‘nalishlarda siljishlar kuzatilayotgan bo‘lsa-da, Eronning yadroviy dasturi va kemalarning erkin harakati bo‘yicha kelishmovchiliklar hamon saqlanib turibdi. Tramp AQSH harbiy kemalariga xalqaro suvlarda faol nazorat o‘rnatish, shuningdek, aniqlangan minalarni zudlik bilan zararsizlantirish bo‘yicha aniq buyruq berganini ta’kidladi.
U amerikalik harbiylar va tinch fuqarolik kemalariga nisbatan har qanday tajovuz kuchli javob zarbasiga uchrashidan ogohlantirdi. Ayni damda Oq uy rahbariyati Ho‘rmuz bo‘g‘ozi orqali o‘tuvchi tankerlarga nisbatan yangi iqtisodiy bosim choralarini ishlab chiqmoqda.
Ushbu qadamlar erkin navigatsiya tamoyillarini himoya qilishga qaratilgani aytilmoqda. Shu bilan birga, AQSH boshqa davlatlarni ham ushbu xavfsizlik operatsiyalariga jalb etishni rejalashtirmoqda.
Mintaqadagi bu beqarorlik fonida Rossiya va Eron rahbarlari o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tgani, Fransiya esa muzokaralarda vositachi bo‘lishga tayyorligini bildirgani xabar qilindi. Hozirgi vaziyat global energetik va siyosiy muvozanat uchun jiddiy sinov bo‘lib, dunyo hamjamiyati diqqat markazida qolmoqda.

Трамп объявил блокаду иранских судов в Ормузском проливе
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп выступил с жестким заявлением в адрес Ирана, объявив о начале морской блокады в Ормузском проливе. Президент отметил, что Вашингтон готов принять решительные меры против действий Ирана в регионе и, при необходимости, не исключает даже самые тяжелые сценарии.
Трамп на своей странице в социальной сети сообщил, что военно-морские силы США начали процесс контроля за движением всех судов, проходящих через пролив, и их блокирования в случае необходимости. Данное решение было обосновано угрозами безопасности в регионе и необходимостью обеспечения стабильности глобальных торговых путей.
Американская сторона обвинила Иран в шантаже на международном уровне, оценив возможность установки мин вокруг пролива как открытую атаку на мировую экономику. Процесс переговоров остается сложным.
Несмотря на то, что в некоторых направлениях наблюдаются сдвиги, разногласия по ядерной программе Ирана и свободному передвижению судов сохраняются. Трамп подчеркнул, что дал четкое распоряжение военно-морским кораблям США установить активный контроль в международных водах, а также незамедлительно обезвреживать обнаруженные мины.
Он предупредил, что любое нападение на американских военных и мирные гражданские суда встретит мощный ответный удар. В настоящее время руководство Белого дома разрабатывает новые меры экономического давления в отношении танкеров, проходящих через Ормузский пролив.
Сообщается, что эти шаги направлены на защиту принципов свободы навигации. В то же время США планируют привлечь к этим операциям по обеспечению безопасности и другие государства.
На фоне этой нестабильности в регионе стало известно о телефонном разговоре между лидерами России и Ирана, а Франция выразила готовность выступить посредником в переговорах. Текущая ситуация является серьезным испытанием для глобального энергетического и политического баланса и остается в центре внимания мирового сообщества.