Uning taʼkidlashicha, Qurolli kuchlar bosh qoʻmondoni Amir Xotamiyning koʻrsatmalariga binoan, bunday harakatlar sodir etgan tomonga nisbatan eng qattiq choralar koʻriladi. Eron tomoni oʻz pozitsiyasini aniq belgilab, hech bir bosqinchi tirik qoldirilmasligini maʼlum qildi.
Shuningdek, bayonotda Isfahon viloyatining janubiy hududlariga Amerika Qoʻshma Shtatlari tomonidan kirib kelishga urinish amalga oshirilgani aytildi. Eron harbiy idoralari ushbu xavfli harakat oʻz vaqtida aniqlanganini va bartaraf etilganini bildirdi.
Maʼlumotlarga koʻra, operatsiya davomida Eron qurolli kuchlari qarshi hujum uyushtirgan va natijada raqib tomon chekinishga majbur boʻlgan. Xabarlarga koʻra, toʻqnashuv paytida C-130 turidagi harbiy samolyot nishonga olingan.
Afsuski, ushbu voqea oqibatida Eron armiyasi toʻrt nafar xizmatchisini yoʻqotgan. Halok boʻlganlar orasida general va havo mudofaasini boshqaruvchi mutaxassislar bilan birga harbiy oʻquv yurti qoʻmondoni Masʼud Zarey ham borligi tasdiqlandi.
Eron rasmiylari vafot etgan harbiylarning jasorati va vatan oldidagi xizmatlarini yuqori baholab, ularni shahidlar qatoriga qoʻshganini eʼlon qildi. Hozirgi vaqtga qadar Amerika Qoʻshma Shtatlari tomonidan ushbu voqea yuzasidan hech qanday rasmiy munosabat bildirilgani kuzatilmayapti.
Siyosiy tahlilchilarning fikricha, bunday keskin bayonotlar va harbiy toʻqnashuvlar mintaqadagi vaziyatni yanada ogʻirlashtirishi hamda keng koʻlamli qarama-qarshiliklarning boshlanishiga sabab boʻlishi mumkin.

Армия Ирана строго предупредила силы, пытающиеся проникнуть на ее территорию
Официальный представитель иранской армии выступил с жестким предупреждением в адрес любых сил, которые попытаются проникнуть на территорию страны по суше. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, согласно указаниям главнокомандующего вооруженными силами Амира Хотами, в отношении стороны, совершившей такие действия, будут приняты самые строгие меры. Иранская сторона четко обозначила свою позицию, заявив, что ни один захватчик не будет оставлен в живых.
Также в заявлении говорится, что Соединенными Штатами Америки была предпринята попытка проникновения в южные районы провинции Исфахан. Военные ведомства Ирана сообщили, что эта опасная акция была своевременно обнаружена и пресечена.
По имеющимся данным, в ходе операции вооруженные силы Ирана предприняли контратаку, в результате чего противник был вынужден отступить. Сообщается, что во время столкновения целью стал военный самолет типа C-130.
К сожалению, в результате этого инцидента иранская армия потеряла четверых военнослужащих. Было подтверждено, что среди погибших, наряду с генералом и специалистами по управлению противовоздушной обороной, находится и командующий военным учебным заведением Масуд Зарей.
Иранские официальные лица высоко оценили мужество и службу погибших военных перед родиной, объявив их шахидами. На данный момент со стороны Соединенных Штатов Америки никаких официальных комментариев по этому поводу не поступало.
По мнению политических аналитиков, подобные резкие заявления и военные столкновения могут еще больше осложнить ситуацию в регионе и привести к началу широкомасштабных конфликтов.