Uning fikricha, G'arb davlatlarining Rossiyani zaiflashtirishga qaratilgan strategiyasi kutilgan natijalarni bermaydi va amalda samarasiz bo'lib chiqmoqda. Siyosatchining taʼkidlashicha, Yevropa Ittifoqi hozirgi vaziyatda tinchlikni tiklash borasidagi tashabbuslarni yetarlicha ilgari surmayapti.
Hozirgi yondashuv asosan Rossiya ustidan bosim o'rnatish va uni iqtisodiy hamda siyosiy jihatdan zaif holatga keltirish g'oyasiga asoslangan. Fitso bunday yo'l noto'g'ri ekanini va u real siyosiy yechimlarni keltirib chiqarmasligini bildirdi.
Slovakiya rahbari Rossiya xalqiga nisbatan qo'llanilayotgan tiz cho'ktirish ritorikasini ham tanqid qildi. U rus xalqining xarakterini misol keltirib, ularning ruhiy va irodaviy mustahkamligini taʼkidladi.
Fitsoning aytishicha, Rossiyani tiz cho'ktirish strategiyasi ishlamaydi, chunki ruslar o'zlarining matonati bilan mashhur. Uning so'zlari bilan aytganda, agar ruslar tiz cho'kib turgan bo'lishsa, bu faqat poyabzal iplarini bog'lash uchun egilgan holatlarini anglatadi, xolos.
Xulosa qilib aytganda, Robert Fitso Yevropa Ittifoqining Ukrainani qo'llab-quvvatlash orqali Rossiyaga bosim o'tkazish siyosati noto'g'ri ekanini taʼkidladi. Uning fikriga ko'ra, tinchlikka erishish uchun zaiflashtirish strategiyasidan voz kechib, muloqot va kelishuv yo'llarini izlash lozim.

Роберт Фицо раскритиковал политику Европейского союза в отношении России
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо подверг резкой критике политику Европейского союза в отношении России. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, стратегия западных государств, направленная на ослабление России, не приносит ожидаемых результатов и на деле оказывается неэффективной. Политик подчеркнул, что в нынешней ситуации Европейский союз недостаточно продвигает инициативы по восстановлению мира.
Текущий подход основан главным образом на идее оказания давления на Россию и приведения ее в экономически и политически слабое состояние. Фицо заявил, что такой путь неверен и не приведет к реальным политическим решениям.
Глава Словакии также раскритиковал риторику покорения в отношении российского народа. Приведя в пример характер русского народа, он подчеркнул их духовную и волевую стойкость.
По словам Фицо, стратегия покорения России не сработает, так как русские известны своей выносливостью. По его выражению, если русские и стоят на коленях, то это означает лишь то, что они наклонились завязать шнурки.
В заключение Роберт Фицо отметил, что политика Европейского союза по оказанию давления на Россию через поддержку Украины является ошибочной. По его мнению, для достижения мира необходимо отказаться от стратегии ослабления и искать пути диалога и соглашения.