Zara asoschisi ko'chmas mulk bozorida dunyo yetakchisiga aylandi
Kiyim kechak olamida katta o'zgarishlar qilgan Zara brendining asoschisi endilikda ko'chmas mulk bozoriga ham jiddiy kirib kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyoning eng badavlat insonlaridan biri hisoblangan Amansio Ortega nafaqat moda sanoatida, balki yer va binolar savdosida ham katta yutuqlarga erishganini ko'rsatdi. Forbes nashri ma'lumotlariga tayanib tayyorlangan hisobotda ushbu ulkan mulk imperiyasining tafsilotlari ochiqlandi.
Forbes jurnalistlari tomonidan o'tkazilgan tadqiqotlar shuni ko'rsatadiki, 90 yoshli ispaniyalik milliarderning ko'chmas mulk jamlanmasi hozirda 25 milliard dollarni tashkil etmoqda. Ushbu natija bilan u dunyodagi eng muvaffaqiyatli quruvchi va investorlarni ham ortda qoldirdi.
Taqqoslash uchun aytish joizki, Harri Triguboffning mulklari 23,2 milliard dollar, Donald Brenniki esa 19,2 milliard dollarga baholanadi. Amansio Orteganing ixtiyorida dunyoning 13 ta mamlakatida joylashgan 200 dan ortiq yirik obyektlar mavjud.
Tadbirkorning o'ziga xos strategiyasi shundaki, u sotib olgan mulklarini deyarli hech qachon sotmaydi. 2001 yildan beri amalga oshirilgan 216 ta xaridning faqat 10 tasi qayta sotilgan, qolganlari esa uning egaligida saqlanib qolgan.
Tadbirkorning ko'chmas mulkka tikayotgan mablag'lari hatto dunyodagi eng mashhur texnologik loyihalarning byudjetidan ham yuqori. Masalan, Orteganing ushbu sohaga kiritgan umumiy sarmoyasi Jeff Bezosning kosmik loyihasiga sarflagan 20 milliard dollaridan ancha ko'pdir.
Faqat o'tgan yilning o'zida milliarder dunyoning 10 ta shahrida yangi kelishuvlar uchun 3 milliard dollardan ortiq mablag' yo'naltirdi. Uning yangi xaridlari orasida 7 ta zamonaviy ofis markazi va 2 ta hashamatli mehmonxona mavjud.
Shuningdek, u Britaniyadagi yirik port operatorining 49 foiz ulushini sotib oldi. Vankuver shahridagi tarixiy Canada Post binosi 850 million dollarga xarid qilinib, keyinchalik Amazon kompaniyasiga ijaraga berildi.
Joriy yilning aprel oyi holatiga ko'ra, Amansio Orteganing umumiy boyligi 139,3 milliard dollarga baholanmoqda. Bu ko'rsatkich bilan u sayyoramizning eng badavlat insonlari reytingida 13-o'rinni egallab turibdi.
Moda olamidan boshlab ko'chmas mulk gigantiga aylangan tadbirkorning muvaffaqiyat strategiyasi ko'pchilik uchun o'rnak bo'lmoqda. Ko'chmas mulkka sarmoya kiritish hamon eng xavfsiz biznes turi bo'lib qolayotgani va kelajakda ham barqaror foyda keltirishi kutilmoqda.
Zara asoschisining bunday ulkan aktivlarni to'plashi uning uzoq muddatli rejalari va bozorga bo'lgan ishonchidan dalolat beradi.

Основатель Zara стал мировым лидером на рынке недвижимости
Основатель бренда Zara, который произвел огромные изменения в мире одежды, теперь серьезно входит и на рынок недвижимости. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Амансио Ортега, считающийся одним из самых богатых людей мира, показал, что добился больших успехов не только в индустрии моды, но и в торговле землей и зданиями. В отчете, подготовленном на основе данных издания Forbes, были раскрыты подробности этой огромной империи недвижимости.
Исследования, проведенные журналистами Forbes, показывают, что портфель недвижимости 90-летнего испанского миллиардера на данный момент составляет 25 миллиардов долларов. С таким результатом он оставил позади даже самых успешных застройщиков и инвесторов мира.
Для сравнения стоит отметить, что активы Гарри Тригубоффа оцениваются в 23,2 миллиарда долларов, а Дональда Брена — в 19,2 миллиарда долларов. В распоряжении Амансио Ортеги находится более 200 крупных объектов, расположенных в 13 странах мира.
Особенность стратегии предпринимателя заключается в том, что он почти никогда не продает купленную недвижимость. Из 216 сделок по покупке, совершенных с 2001 года, только 10 были перепроданы, остальные остались в его собственности.
Средства, которые предприниматель вкладывает в недвижимость, превышают даже бюджеты самых известных технологических проектов мира. Например, общие инвестиции Ортеги в эту сферу значительно больше 20 миллиардов долларов, которые Джефф Безос потратил на свой космический проект.
Только за прошлый год миллиардер направил более 3 миллиардов долларов на новые сделки в 10 городах мира. Среди его новых приобретений — 7 современных офисных центров и 2 роскошных отеля.
Также он приобрел 49-процентную долю крупного портового оператора в Великобритании. Историческое здание Canada Post в городе Ванкувер было куплено за 850 миллионов долларов и впоследствии сдано в аренду компании Amazon.
По состоянию на апрель текущего года общее состояние Амансио Ортеги оценивается в 139,3 миллиарда долларов. С этим показателем он занимает 13-е место в рейтинге самых богатых людей нашей планеты.
Стратегия успеха предпринимателя, который прошел путь от мира моды до гиганта недвижимости, становится примером для многих. Инвестирование в недвижимость по-прежнему остается одним из самых безопасных видов бизнеса и, как ожидается, будет приносить стабильную прибыль и в будущем.
Сбор таких огромных активов основателем Zara свидетельствует о его долгосрочных планах и уверенности в рынке.