Yevropa davlatlari Isroil bilan hamkorlikni to'xtatishga chaqirmoqda
Yevropa davlatlari oʻrtasida Yaqin Sharqdagi vaziyatga nisbatan munosabatlar tobora keskinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Ispaniya, Sloveniya va Irlandiya Yevropa Ittifoqini Isroil bilan tuzilgan hamkorlik kelishuvlarini qayta koʻrib chiqishga chaqirdi. Ushbu davlatlar kelishuvlarni vaqtincha toʻxtatish masalasini muhokama qilish zarurligini taʼkidlamoqda.
Ushbu masala Yevropa Ittifoqi doirasida oʻtkazilgan yigʻilishda Xose Manuel Albares tomonidan koʻtarildi. Uning fikricha, hozirgi geosiyosiy vaziyat juda jiddiy darajaga yetgan.
Yaqin Sharq va Fors koʻrfazi mintaqasidagi holat soʻnggi oʻn yilliklar ichidagi eng ogʻir inqirozlardan biri sifatida baholanmoqda. Vazirning taʼkidlashicha, yuzaga kelgan vaziyat nafaqat mintaqaviy xavfsizlikka, balki butun dunyodagi barqarorlikka ham jiddiy tahdid solmoqda.
Shu sababli Yevropa Ittifoqi ushbu masala boʻyicha aniq va birlashgan pozitsiyani egallashi lozimligi uqtirildi. Shuningdek, Livandagi vaziyatga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Mamlakatning janubiy hududlarida xalqaro huquq qoidalariga zid harakatlar sodir boʻlayotgani haqida jiddiy xavotirlar bildirilmoqda. Tinch aholi xavfsizlik tufayli oʻz uylarini tark etishga majbur boʻlmoqda, gumanitar vaziyat esa kun sayin yomonlashib bormoqda.
Mutaxassislar Yevropa Ittifoqi agar ushbu masala boʻyicha qatʼiy qaror qabul qilsa, bu nafaqat siyosiy munosabatlarga, balki iqtisodiy va diplomatik aloqalarga ham katta taʼsir koʻrsatishi mumkinligini aytishmoqda. Hozirgi vaqtga qadar Isroil tomoni ushbu chaqiriqlarga rasmiy javob qaytarmadi.

Европейские страны призывают прекратить сотрудничество с Израилем
Отношения между европейскими государствами в отношении ситуации на Ближнем Востоке становятся всё более напряженными. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, Испания, Словения и Ирландия призвали Европейский союз пересмотреть соглашения о сотрудничестве с Израилем. Эти страны подчеркивают необходимость обсуждения вопроса о временной приостановке данных соглашений.
Этот вопрос был поднят Хосе Мануэлем Альбаресом на заседании, проведенном в рамках Европейского союза. По его мнению, нынешняя геополитическая ситуация достигла очень серьезного уровня.
Ситуация в регионе Ближнего Востока и Персидского залива оценивается как один из самых тяжелых кризисов за последние десятилетия. Министр отметил, что сложившаяся ситуация представляет серьезную угрозу не только региональной безопасности, но и стабильности во всем мире.
В связи с этим было подчеркнуто, что Европейский союз должен занять четкую и единую позицию по данному вопросу. Также особое внимание было уделено ситуации в Ливане.
Выражается серьезная обеспокоенность тем, что на южных территориях страны происходят действия, противоречащие нормам международного права. Мирное население вынуждено покидать свои дома из-за соображений безопасности, а гуманитарная ситуация ухудшается с каждым днем.
Эксперты говорят, что если Европейский союз примет решительное решение по этому вопросу, это может оказать значительное влияние не только на политические отношения, но и на экономические и дипломатические связи. До настоящего времени израильская сторона не дала официального ответа на эти призывы.
Однако, по мнению наблюдателей, ожидается, что подобные инициативы еще больше активизируют дискуссии и процесс переговоров на международной арене.